Fundacja Progresja

Organizacja pożytku publicznego - KRS 0000378180

Wesprzyj nas...

Pomóż nam pomagać innym.

Przekaż darowiznę1,5% dla Progresji

Prawa wszystkich pracowników reguluje kodeks pracy. Jest to podstawa prawna do określenia czasu i organizacji pracy a także wymiaru urlopu przysługującego pracownikom. Jednak w przypadku osób niepełnosprawnych, pracodawca zobowiązany jest do respektowania przywilejów pracownika wyznaczonych przez ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Niepełnosprawny pracownik nie może być obarczony nadgodzinami
Kluczowym elementem uprawnień niepełnosprawnych pracowników jest wymiar pracy. Zgodnie z art. 15 w.w ustawy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Z kolei w przypadku osoby o orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności wynosi maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Pracodawca musi pamiętać, że osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych.
 
Uprawnienia przysługują niepełnosprawnym z urzędu
Niepełnosprawni pracownicy nie muszą ubiegać się o to, by pracodawca zagwarantował im opisane warunki pracy. Jest to ich przywilej ustawowy, który przysługuje im na podstawie orzeczenia o danym stopniu niepełnosprawności. Co więcej, w przypadku osób niepełnosprawnych, siedem godzin pracy należy traktować jako pracę na pełny etat. Tak wyznaczone normy prawne nie mogą też stanowić podstawy do tego, by pracodawca mógł obniżyć wysokość wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości. Należy także pamiętać, że to pracodawca ponosi koszty badań niepełnosprawnego pracownika.
 
 
źródło: www.popon.pl