Fundacja Progresja

Organizacja pożytku publicznego - KRS 0000378180

Wesprzyj nas...

Pomóż nam pomagać innym.

Przekaż darowiznę1,5% dla Progresji

Decyzja o przejściu na emeryturę jest osobistym wyborem każdego Polaka. Zależy nam, aby była podejmowana w pełni świadomie – oświadczyła w czwartek, 31 sierpnia, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Wnioski o przyznanie emerytury można składać od 1 września.

1 października br. w życie wejdą przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski emerytalne o przejście na emeryturę według nowych zasad będzie można składać od 1 września.

„Obietnica zrealizowana”

- Mówimy wyraźnie Polakom: przywrócenie tego wieku to jest wskazanie minimalnego wieku. Natomiast decyzja o przejściu na emeryturę jest ich wyborem, ich decyzją, uwzględniającą ich sytuację zdrowotną, sytuację zawodową, ich oczekiwania, co do wysokości świadczenie, jakie mogą otrzymać – powiedziała minister. – Jest to wybór, który jest naszym osobistym wyborem. Nam zależałoby na tym, aby decyzja podejmowana była w pełni świadomie. Przywrócenie wieku emerytalnego staje się faktem. Było obietnicą wyborczą, dziś jest obietnicą zrealizowaną – dodała.

Minister Rafalska powiedziała, że podniesienie wieku emerytalnego zostało wprowadzone bez dialogu społecznego, „bez właściwych konsultacji, bez porozumienia”.

Jak podała minister, w 2017 r. uprawnionych do przejścia na emeryturę jest ok. 331 tys. osób. Przy założeniu, że na emeryturę przejdzie ok. 82 proc. uprawnionych, w 2018 r. uprawnionych będzie ok. 148 tys. osób, 2019 r. ok. - 90 tys. osób.

Podwyższenie emerytury

Minister przypomniała, że od początku lipca w oddziałach ZUS można było skorzystać z porad doradców emerytalnych.

- Udzielili wsparcia, pomocy, porad dla ponad 426 tys. osób. Ponad 300 tys. osób skorzystało z kalkulatora emerytalnego. To pokazuje, jak duże zainteresowanie przyszłą emeryturą jest wśród Polaków – podkreśliła.

Zapewniła, że są środki na reformę emerytalną, a kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobra.

- Tak znakomitych wyników FUS nie miał od kilku lat – mówiła Rafalska. – Można powiedzieć, że skutki finansowe mogłyby być sfinansowane z tego, co jest ponadplanowym wpływem z ubezpieczeń społecznych – dodała.

Minister przypomniała, że każdy przepracowany rok po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie się wiązał z podwyższeniem emerytury o 8 proc.

- To jest zachęta, jakiej nie ma żaden inny system emerytalny. W żadnym banku nie dadzą nam takiego oprocentowania – oświadczyła.

Gotowy ZUS

Wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki przekonywał, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej.

- Wiek emerytalny, jaki będzie obowiązywał od 1 października, traktujemy jako minimalny wiek emerytalny, po przekroczeniu którego ubezpieczony ma prawo do podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę. Skorzystanie z tego prawa zależy od indywidualnej decyzji ubezpieczonego – mówił.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska zapewniła, że ZUS przygotował się, aby zrealizować ustawę obniżającą wiek emerytalny.

- Czekamy jutro na naszych uprawnionych i czekamy na ich wnioski – powiedziała.

Zaznaczyła, że 50 proc. osób pytanych przez ZUS zadeklarowało przejście na emeryturę wraz z uzyskaniem wieku emerytalnego, 30 proc. jeszcze tego nie wie, a ok. 20 proc. najprawdopodobniej przesunie taką decyzję na później.

Informować znajdziesz... na poczcie

Podczas spotkania Poczta Polska i ZUS podpisali porozumienie, na mocy którego - jak wyjaśnił prezes Poczty Przemysław Sypniewski - w wybranych przez ZUS oddziałach poczty przyszły emeryt będzie mógł się dowiedzieć m.in., w jaki sposób złożyć wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podkreślił, że Poczta Polska staje się bardziej otwarta.

- Jest doceniana jako instytucja, która ma olbrzymi potencjał w bezpośrednich kontaktach z obywatelem. Bardzo się cieszę, że Poczta Polska proponuje kolejne możliwości działania – mówił.

źródło: www.niepelnosprawni.pl