Fundacja Progresja

Organizacja pożytku publicznego - KRS 0000378180

Wesprzyj nas...

Pomóż nam pomagać innym.

Przekaż darowiznę1,5% dla Progresji

6 grudnia 2017 roku na posiedzeniu Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny omawiano informację rządu o działaniach podejmowanych w 2016 roku na rzecz realizacji postanowień uchwały Sejmu RP z 1 sierpnia 1997 r. Karta Praw Osób Niepełnosprawnych.

Poruszano takie kwestie jak realizacja wyroku TK wobec opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, likwidację głosowania korespondencyjnego czy sprawę tzw. dosypki do EWK.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele licznych instytucji m.in. PFRON, ZUS, ministerstwa zdrowia, finansów, polityki społecznej. Obecny był również pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz posłowie i posłanki.
Podczas sprawozdania poruszano kwestie programu „Za Życiem” z 4 listopada 2016r. oraz jakie ułatwienia daje ten program dla rodzin, które zdecydują się urodzić niepełnosprawne dziecko m.in. nielimitowane wyroby medyczne, zakup leków poza kolejnością. Zwrócono też uwagę, że nowe obiekty służby zdrowia powinny być projektowane z godnie za projektowania uniwersalnego określoną w art 2. Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

Podkreślono, że parlament aktywnie działa na rzecz niepełnosprawnych. Powołano liczne komisje jak np. do spraw osób głuchych, niewidomych czy autyzmu. To w tych komisjach debatuje się jak ułatwić niepełnosprawnym … poruszanie się po szlach turystycznych, korzystanie z dóbr kultury itp. 

Na rynku pracy niepełnosprawni mają lepiej

Na posiedzeniu poruszono też kwestie związane z rynkiem pracy osób niepełnosprawnych oraz działań podejmowanych m.in. przez PFRON, aby zwiększyć to zatrudnienie.

Ze sprawozdania wynika, że na koniec grudnia 2016 r. na rynku pracy funkcjonowało 28 040 pracodawców korzystających z dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych16 , w tym: 1 091 pracodawców chronionego rynku pracy (3,9% ogółu pracodawców) oraz 26 949 otwartego rynku pracy (96,1% ogółu pracodawców).

W prowadzonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Ewidencji Zatrudnionych Osób Niepełnosprawnych w grudniu 2016 r. było zarejestrowanych 258 688 pracowników niepełnosprawnych, których wynagrodzenia są dofinansowywane ze środków PFRON, co odpowiada 244 951 etatom, w tym: 124 388 pracowników niepełnosprawnych na chronionym rynku pracy, tj.118 027 etatów oraz 134 300 pracowników niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy – 126 924 etaty.

Ogólnie sytuacja niepełnosprawnych na rynku prac jest lepsza niż w latach poprzednich, dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej. Niestety nie można tego samego powiedzieć o zatrudnianiu niepełnosprawnych w sferze państwowej, mimo tego, że niepełnosprawni mają preferencje przy zatrudnianiu w administracji państwowej.

Z reguły wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych ministerstwach nie przekraczał 3% ogółu pracowników. Wyjątkiem jest resort rodziny, pracy i polityki społecznej 3,61%, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 3,95% oraz Ministerstwo Środowiska 3,11%.

Nieco lepiej sytuacja wygląda w agencjach rządowych. Najwięcej niepełnosprawnych zatrudniała Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, bo aż 23.23% niepełnosprawnych. Problem w tym, że te 23% to raptem 8 osób. Najmniej niepełnosprawnych pracowało w Służbie Więziennej bo tylko 0,19%.

Ciekawie przedstawiają się również kary płacone na PFRON np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2016 roku zatrudniał ogółem 45 278,954 osób z czego 1 547,20 to niepełnosprawni, którzy stanowili 3,42% ogółu pracowników. ZUS musiał zapłacić 19 683 029 zł kary na PFRON.

źródło: www.nie-pelnoprawni.pl