Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego odrzuciła poprawki opozycji, dotyczące pozostawienia głosowania korespondencyjnego. Choć głosowanie w tej sprawie odbyło się 1 grudnia, to jednak temat wrócił podczas posiedzenia komisji w środę 13 grudnia.

Podczas głosowania 1 grudnia zasiadający w Komisji posłowie Prawa i Sprawiedliwości, pomimo głosów opozycji, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnością, przegłosowali likwidację głosowania korespondencyjnego. Była ona zawarta w zgłoszonym przez posłów PiS projekcie Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Przeciwnicy tej zmiany nie składają jednak broni.

Na straży Konwencji
- Prawdą jest to, że pięć lat temu Polska podpisała konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnością. Konwencja ma status wyższy niż konstytucja i ustawy – mówiła podczas posiedzenia komisji w środę 13 grudnia Justyna Kucińska z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR). – Artykuł 29 tej konwencji daje nam możliwość, czyli osobom z niepełnosprawnością, udziału w życiu publicznym. Bardzo proszę o zachowanie tego artykułu – podkreśliła przedstawicielka (FIRR).

Jej apel poparli posłowie wszystkich partii opozycyjnych, którzy odnieśli się też do argumentu autorów projektu o rzekomym zagrożeniu fałszerstwem, jakie stwarza głosowanie korespondencyjne.

źródło: www.popon.pl