Wesprzyj nas...

Pomóż nam pomagać innym.

Przekaż darowiznę 1% dla Progresji

Od początku 2016 r. pacjent może otrzymać od lekarza zwolnienie wystawione na papierowym formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Od 1 lipca 2018 r. lekarze będą wystawiali tylko zwolnienia elektroniczne.

Pracownicy, którym lekarz wystawi e-ZLA, a ich pracodawca ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) oraz jest płatnikiem zasiłków, nie muszą nic robić, aby otrzymać świadczenie, np. zasiłek chorobowy. E-ZLA trafi automatycznie na profil PUE płatnika (pracodawcy).

Jeśli pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków, trzeba złożyć wniosek o zasiłek do ZUS. Jako wniosek jest jednak traktowane zaświadczenie pracodawcy wystawione na druku ZUS Z-3 i przekazane do ZUS albo nawet wydruk e-ZLA. Pracownik może też złożyć wniosek przez PUE ZUS, jeśli ma profil (patrz: ramka Jak założyć profil na PUE ZUS).

Pacjent – przedsiębiorca

Jeśli lekarz wystawi e-ZLA osobie, która prowadzi działalność gospodarczą (i podlega ubezpieczeniu chorobowemu), to nie musi ona dostarczać tego zwolnienia do ZUS. E-ZLA trafi tam automatycznie, zaraz po wystawieniu przez lekarza. Przedsiębiorca musi jednak złożyć w ZUS wniosek o zasiłek.

źródło: www.popon.pl

Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive