Przedsiębiorca, który przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, nabywa prawo do zasiłku za czas zwolnienia lekarskiego po upływie 90 dni podlegania temu ubezpieczeniu.

Do okresu ubezpieczenia, od którego zależy prawo do zasiłku chorobowego, wlicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu – zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie – jeśli przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni.

Przykład

Przedsiębiorca prowadzi działalność od 1 grudnia 2017 r. Od tego dnia podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. 2 stycznia 2018 r. zachorował. Przed założeniem działalności był zatrudniony na podstawie umowy o pracę od 1 września 2017 r. do 10 listopada 2017 r. Mimo że od dnia objęcia ubezpieczeniem chorobowym z tytułu działalności (od 1 grudnia 2017 r.) do powstania niezdolności do pracy (2 stycznia 2018 r.) nie minęło 90 dni, ma prawo do zasiłku chorobowego od 2 stycznia 2018 r. Przerwa między dobrowolnym ubezpieczeniem z tytułu działalności a obowiązkowym z tytułu zatrudnienia nie przekroczyła 30 dni, więc można je zliczyć do wymaganego okresu wyczekiwania. Po zsumowaniu okres ubezpieczenia przekracza 90 dni.

źródło: www.popon.pl