Rządowi zależy na kompromisie - podkreślała na konferencji prasowej Elżbieta Rafalska, minister rodziny. Wspólnie z Krzysztofem Michałkiewiczem, Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnym, Sekretarzem Stanu w MRPiPS oraz Bartoszem Marczukiem, Podsekretarzem Stanu w MRPiPS, podsumowała działania rządu na rzecz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

"Chcielibyśmy, żeby ten protest się zakończył i bezustannie apelujemy też do rodziców o zakończenie tego protestu" – mówiła minister Rafalska, przypominając, że 5 maja jest obchodzony Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Szefowa resortu rodziny zaznaczyła, że rząd odpowiedział natychmiast na propozycję protestujących. Przypomniała też, że rząd przyjął w ubiegłym tygodniu projekt ustawy, który zrównuje wysokość renty socjalnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Koszt wprowadzenia tego rozwiązania to 540 mln złotych rocznie.

Wskazała, że propozycja nielimitowanego dostępu osób niepełnosprawnych do usług rehabilitacyjnych, a także sprzętu medycznego i ortopedycznego spełnia postulat osób protestujących, a także oczekiwania podnoszone przez te środowiska od wielu lat.

Wiceminister Bartosz Marczuk poinformował, że po podniesieniu renty socjalnej osoby, które protestują w Sejmie, od 1 czerwca br. z budżetu państwa będą otrzymywać 2,5 tys. zł netto miesięcznie wsparcia na siebie i na podopiecznego.

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, poinformował że do resortu rodziny wpływa wiele listów oraz e-maili od rodziców, opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy docenili dotychczasowe propozycje rządu i wyrazili uznanie za podjęcie dialogu zarówno z protestującymi w Sejmie jak i przedstawicielami szerokie środowiska osób niepełnosprawnych.

W trakcie konferencji podsumowano także dotychczasowe działania resortu na rzecz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. - "W ciągu dwóch lat rządów PiS w roku 2016-2017 wydatki na opiekunów i osoby niepełnosprawne wzrosły niemalże do 3 mld zł. Jeżeli do tego doliczymy wydatki, które są zaplanowane też na program "Za życiem", który jest liczony na 3 mld zł w perspektywie 5 lat, to one przekroczą kwotę, o której mówię" - powiedziała minister Rafalska

źródło: www.mpips.gov.pl

Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive