"Recykling szansą na przełamanie bierności" – przekonują twórcy projektu dla osób niepełnosprawnych z okolic Łasina. Dzięki pracy przy utylizacji sprzętu komputerowego niepełnosprawni nie tylko zdobywają nowe umiejętności, ale przede wszystkim czują się potrzebni.

Jak zapewniają twórcy projektu, osoby niepełnosprawne radzą sobie z nowymi zadaniami znakomicie. Chodzi przede wszystkim o to, by zmienić sposób życia tych osób, a nie zabezpieczać ich podstawowe potrzeby.

W Polsce osoby niepełnosprawne dostają świadczenia z tytułu orzeczenia o niepełnosprawności. Tymczasem wielu z nich może pracować, tym samym zwiększyć swoje dochody. Praca to jednak przede wszystkim możliwość wyjścia z bierności, która często dominuje w świecie osób niepełnosprawnych. Praca w grupie bardzo zmienia osoby niepełnosprawne, muszą zrozumieć, że nie są sami, że od wszystkich zależy praca którą wykonują - wyjaśnia Monika Kruszewska, asystent osoby niepełnosprawnej.

Osoby niepełnosprawne na szkoleniu czują się znakomicie. Uczą się nie tylko recyklingu, czy współpracy. Mają też do wykonania zadania związane z zarządzaniem grupą.

Podobne projekty są realizowane dla osób niepełnosprawnych z Kowalewa Pomorskiego, Golubia-Dobrzynia, Lipna, czy Chełmna. By przyniosły rzeczywiste efekty, potrzebne jest wsparcie samorządów lokalnych, które wsparłyby idee zakładania spółdzielni socjalnych.

Źródło: www.ipon.pl