Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Włoch opracowują systemy ułatwiające osobom niewidomym dostrzeganie przeszkód i poruszanie się po mieście, a nawet częściowo przywracające wzrok – poinformowały BBC i magazyn „Technology Review”.

Brytyjscy naukowcy z University of Oxford opracowali specjalne okulary, ułatwiające niewidomym poruszanie się po mieście i omijanie ruchomych przeszkód, np. pieszych, rowerzystów, samochodów i innych pojazdów, oraz przeszkód stałych, takich jak słupki, drzewa i elementy „małej architektury”, m.in. szczególnie niewygodne dla osób niewidomych niewielkie betonowe donice.

W okulary wbudowano dwie mikrokamery, połączone z układem mikroprocesorowym, wmontowanym w boczną część oprawek. Przy każdym obiekcie rozpoznanym przez kamery procesor generuje silne błyski światła z diod LED znajdujących się w górnej części soczewek okularów. Rodzaj błysków zależy od typu obiektu (stały, ruchomy) i odległości od niego. Pozwala to osobie z niepełnosprawnością narządu wzroku rozpoznać rodzaj przeszkody (na podstawie położenia) i łatwiej ją ominąć.

Z kolei włoscy naukowcy z Istituto Italiano di Tecnologia wyhodowali neurony hipokampa szczurów na podłożu z mikrofotodiod indowo-cynkowych, pokrytych organicznym polimerem przewodzącym światło. W ten sposób powstał implant, który po wszczepieniu w oko szczura umożliwiał mu rozpoznawanie natężenia światła oraz kształtów przedmiotów (także kierunku ruchu).

Jak przekonują badacze, elektroniczno-bioniczne urządzenie będzie przygotowane do wszczepienia pierwszym testującym je ludziom za około 5 lat.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl