21 lipca br. odbyło się w Warszawie spotkanie w ramach koalicji "Sprawna Demokracja". Jej celem jest wskazanie wspólnego kierunku działań w sposobie upowszechniania udziału osób niepełnosprawnych oraz starszych w wyborach.

W spotkaniu uczestniczyli  przedstawiciele organizacji pozarządowych, ośrodków badawczych, samorządu oraz media.

Koordynatorem działań koalicji jest Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeprowadzone przez nie kontrole lokali w minionych latach wykazały braki w wiedzy o odpowiednim sposobie ich dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. Według danych ponad 2 miliony Polaków boryka się z trudnościami w swobodnym dostępie do skorzystania z prawa wyborczego.

Koalicja "Sprawna Demokracja" ma wpłynąć na poprawę świadomości samych osób niepełnosprawnych z zakresu przysługujących im praw wyborczych oraz całego społeczeństwa. Do koalicji należy Fundacja Wspomagania Wsi, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Stowarzyszenie Pomoc Wzajemna. Partnerem akcji jest radiowa Trójka, która we wrześniu nagłośni problem pod hasłem "Wybory dla wszystkich".

Na spotkaniu podkreślano konieczność wspólnego działania organizacji pozarządowych, samorządu i mediów., które wspierałyby państwo obywatelskie w zapewnieniu powszechności głosowania.

Do działań koalicji należy m.in. komunikacja z osobami niepełnosprawnymi i starszymi o przysługujących im prawach, komunikaty do samorządów o dostosowaniu lokali wyborczych do potrzeb osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego ogłosi w tym celu konkurs.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl