image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Wydłuża się przeżycie osób z chorobą nowotworową, poprawia się również jakość ich życiach – wynika z raportu opublikowanego podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), który w piątek rozpoczął się w Chicago.

Jedynie w Stanach Zjednoczonych liczba osób żyjących z chorobą nowotworową zwiększyła się do 14,5 mln i w jeszcze w tym roku po raz pierwszy może sięgnąć 15 mln.
Prezes Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej Peter Paul Yu przypomina, że tegoroczny raport dotyczący postępów w onkologii jest publikowany po raz dziesiąty.
- Zdumiewające jest jak wiele osiągnięto w ostatnim dziesięcioleciu w zmaganiach z chorobami nowotworowymi – podkreśla w komentarzu.
 
Postęp medycyny
 
W tym okresie rozpowszechniono stosowanie pierwszego leku, który sprawił, że białaczka szpikowa stała się chorobą przewlekłą. Wprowadzono również pierwszy lek w tzw. terapii celowanej stosowany w leczeniu raka piersi u kobiet. Obywa preparaty od wielu lat są stosowane w Polsce. Poza tym, prowadzono wiele innych leków innowacyjnych w leczeniu tej choroby.
Przed 10 laty ogłoszono, że rak piersi w 2015 r. dla znacznej grupy pacjentek stanie się chorobą przewlekłą. Dziś w Stanach Zjednoczonych pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u 80 proc. kobiet z tym nowotworem (w Polsce u około 70 proc. chorych). Dzięki wprowadzeniu nowych leków pięcioletnie przeżycia uzyskuje się nawet u części kobiet z zaawansowanym rakiem piersi.
Zwiększyła się skuteczność w leczeniu wielu innych nowotworów, co wydłużyło przeżycia chorych. W 1990 r. w USA tzw. pięcioletnie przeżycia uzyskiwano u co drugiego chorego, teraz już u dwóch trzecich pacjentów, jest to związane z wcześniejszym wykrywaniem nowotworów, jak i bardziej skutecznym ich leczeniem.
 
Rak piersi w Polsce i USA
 
Z raportu wynika, że w Stanach Zjednoczonych liczba osób żyjących z chorobą nowotworową zwiększyła się do 14,5 mln i w jeszcze w tym roku po raz pierwszy może sięgnąć 15 mln. To największa na świecie grupach chorych onkologicznie, którzy żyją dłużej niż 5 lat. Podejrzewa się, że na całym świecie jest już ponad 30 mln ludzi, dla których nowotwór jest chorobą przewlekłą.
Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce ponad 400 tys. osób żyje z chorobą nowotworową co najmniej 5 lat. Faktyczna liczba chorych onkologicznie w naszym kraju może jednak być znacznie większa.
Według prezes organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny - Elżbiety Kozik, jedynie z rakiem piersi na różnym etapie rozwoju może żyć u nas nawet około 200 tys. kobiet. Ze statystyk wynika, że rocznie umiera 5,6 tys. pacjentek, czyli 13 dziennie. Nie wiadomo jednak, ile kobiet żyje z zawansowanym nowotworem. Elżbieta Kozik należy do kobiet z najdłuższymi w Polsce przeżyciami - raka piersi wykryto u niej przed 20 laty.
W USA prawie co czwarty chory na nowotwór legitymujący się co najmniej pięcioletnim przeżyciem to kobieta, u której wykryto raka piersi. Na drugim miejscu są mężczyźni z rakiem prostaty – stanowią oni jedna piątą pacjentów z wieloletnimi przeżyciami.
 
Zwiększone ryzyko choroby nowotworowej
 
Raport przewiduje, że coraz więcej ludzi będzie chorować na nowotworowy. W 2014 r. po raz pierwszy chorobę tę wykryto u 14 mln osób na świecie, czyli o ponad 4 mln więcej niż w 2000 r., gdy po raz pierwszy wykryto 10 mln zachorowań na nowotwory. W 2020 r. liczba nowych przypadków nowotworów rocznie może się zwiększyć do 17 mln.
Najwięcej zachorowań jest na kontynencie azjatyckim. Na Azję przypada już prawie połowa (48 proc.) wszystkich co roku wykrywanych na świecie nowotworów. Co czwarty przypadek raka (25 proc.) wykrywany jest w Europie, a nieco więcej niż co dziesiąty (12 proc.) co roku diagnozowany jest w Ameryce Północnej.
W Azji jest również większa śmiertelność z powodu nowotworów, większa niż wskazują dane o zachorowaniach. Na ten kontynent przypada 54 proc. wszystkich zgonów onkologicznych, podczas gdy na Europę – 22 proc., a na USA i Kanadę – zaledwie 8 proc.
 
Przyczyna - starzenie się społeczeństwa?
 
Głównym powodem wzrostu zachorowań jest starzenie się społeczeństw, ponieważ aż 65 proc. nowotworów wykrywanych jest u osób po 65. roku życia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że w 2020 r. nowotwory  zostaną wykryte u ponad 1,8 mln mieszkańców Unii Europejskiej po 65. roku życia (o ponad 200 tys. więcej niż w 2012 r.) oraz u ponad 1,1 mln osób, które nie ukończyły jeszcze 65 lat (o ponad 100 tys. więcej niż w 2012 r.).
W sumie w 2020 r. choroba nowotworowa zostanie wykryta u ponad 2,9 mln Europejczyków (w UE), a w 2025 r. – u ponad 3,1 mln.
Znaczny wzrost zachorowań na nowotwory prognozuje się również w Polsce, ponieważ jesteśmy w Europie jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw.
Według dr Joanny Didkowskiej z Zakładu Epidemiologii Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie, w 2025 r. choroby nowotworowe zostaną wykryte u 92 tys. Polaków oraz 84 tys. Polek. Najbardziej będzie wrastać zachorowalność na raka jelita grubego, raka prostaty u mężczyzn oraz raka piersi u kobiet.
 

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.