Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo jest w trakcie realizacji dwóch projektów w Opolu. Mają one na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Projekty są współfinansowane przez Unię Europejską.

W projektach udział weźmie w sumie 120 osób. Uczestnicy będą poznawać m.in. podstawy księgowości i działalności organizacji pozarządowych.
– Uczestnicy zdobędą podstawowe informacje dotyczące m.in. zakładania fundacji lub stowarzyszenia, dowiedzą się w jaki sposób pozyskiwać środki z funduszów Unii Europejskiej oraz ze źródeł zewnętrznych. Poznają takie pojęcia, jak: trzeci sektor czy NGO oraz dowiedzą się na czym polega wolontariat – tłumaczy Krzysztof Haupa, koordynator projektu.

– Uważam, że jesteśmy dyskryminowani na rynku pracy. Jeżeli pracodawca ma wybór pomiędzy osobą niepełnosprawną, która jest często dużo lepiej wykształcona od osoby zdrowej, to i tak zazwyczaj wybiera tę drugą. Takie szkolenia zwiększają nasze możliwości na rynku pracy oraz dają możliwość wyjścia z domu i dowartościowania się – tłumaczy Anna Nikiel, niepełnosprawna z Krakowa.

Już niedługo rozpocznie się kolejne szkolenia, tym razem informatyczne.
– Rekrutacja jeszcze trwa, ale już 1 sierpnia odbędzie się test, który pozwoli wyłonić 10 uczestników projektu – wyjaśnia Katarzyna Jędrak, asystentka koordynatora. –  W szkoleniu mogą wziąć udział osoby niepełnosprawne, zamieszkujące województwo opolskie, które w tej chwili nie pracują, a chcą podjąć pracę i zdobywać nowe umiejętności.

Zachęcamy wszystkich tych, którzy spełniają te wymagania, do odwiedzenia Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych przy ul. Koraszewskiego w Opolu.

Źródło: www.ipon.pl