Administracja publiczna będzie musiała zapewnić osobom niepełnosprawnym możliwość skorzystania z usług tłumaczy języka migowego. Wynika to z ustawy z 28 lipca 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się.

Osoba niesłysząca będzie musiała zgłosić chęć skorzystania z usługi tłumacza na 3 dni robocze wcześniej (z wyjątkiem nagłych przypadków). Zadaniem instytucji jest zapewnienie jej możliwości skorzystania z usług tłumacza (których rejestr prowadzi wojewoda) albo wytypowanie w tym celu swojego pracownika, znającego język migowy.

Zgodnie z ustawą w kontaktach np. ze służbami interwencyjno-ratowniczymi lub szpitalami osoba niepełnosprawna będzie mogła korzystać z pomocy tzw. osoby przybranej.

Nowe przepisy pozwalają osobom niesłyszącym, członkom ich rodzin oraz osobom przybranym zyskać prawo ubiegania się o dofinansowanie nauki wybranej przez siebie formy komunikacji migowej. Będzie ona finansowana ze środków PFRON, a jej wysokość nie przekroczy 20% przeciętnego wynagrodzenia.

Przepisy te mają wejść w życie 1 kwietnia 2012r., poza art. 6-7, które uprawniają do korzystania przez odpowiednią osobę z pomocy osoby przybranej.

Źródło: www.praca.gazetaprawna.pl