OD 1 sierpnia istnieje możliwość bezpłatnego korzystania ze słownika języka migowego oraz kursów na stronie www.migaj.pl. Obecnie znajduje się tam ok. 3200 znaków, a ma ich być ok. 7000.

Na stronie może zarejestrować się każdy - wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesujące nas słowo, a obok zobaczymy film, na którym będzie ono pokazane. Tym sposobem można też przejść kurs języka migowego na dwóch poziomach: elementarnym i doskonalącym. W modułach znajdują się 42 bloki tematyczne.

Początkowo korzystanie z portalu migam.pl było płatne, teraz został udostępniony darmowy słownik. - Dotychczas zebrane środki pozwoliły nam na bezpłatne udostępnienie słownika użytkownikom od 1 sierpnia. Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma partnerami, chcemy utrzymać ten status – mówi Przemysław Kuśmierek, prezes zarządu RKPK Sp. z.o.o., właściciel i wykonawca strony. - Tylko przez pierwsze trzy dni, od kiedy portal jest bezpłatny, zauważyliśmy skokowy przyrost liczby użytkowników, bo aż 85-procentowy. Dotychczas mieliśmy ok. 3000 wyświetleń strony w miesiącu, a zarejestrowanych użytkowników korzystających z konta było 250 – dodaje Kuśmierek.

Siłą sprawczą przedsięwzięcia jest Olgierd Kosiba, prezes Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego. – Od wielu lat prowadzę kursy języka migowego i spotykam się z ogromnym zapotrzebowaniem na materiały edukacyjne. Pomysł na portal jest odpowiedzią na tę potrzebę. Nasza strona ma być kompendium wiedzy o znakach migowych – informuje Olgierd Kosiba, pomysłodawca portalu migam.pl.

Na stronie znajdują się również znaki zunifikowane, prezentowane w książkach oraz znaki stosowane przez osoby niesłyszące pochodzące z różnych rejonów Polski.

Patronat merytoryczny nad stroną sprawuje Towarzystwo Osób Niesłyszących "TON" oraz Towarzystwo Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „Gest”.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl