W środę 30 września można było bezpłatnie zbadać słuch, doświadczyć masażu dłoni czy wypróbować System C-Eye, czyli komercyjny odpowiednik słynnego opracowanego na Politechnice Gdańskiej CyberOka. Te i inne atrakcje miały miejsce na wystawie sprzętu rehabilitacyjnego.

W wystawie wzięło udział 21 wystawców z całego kraju, a m.in. z: Warszawy, Radomia, Gdańska, Koszalina, Katowic i oczywiście Słupska. Prócz różnego rodzaju firm pojawiły się też stowarzyszenia, związki, kluby, szkoły i osoby indywidualne. W oprowadzaniu po wystawie zainteresowanym pomagali wolontariusze. 
 
Wspomniany masaż rąk oferowali technicy masażyści z Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Słupsku. CyberOko z kolei prezentowała firma AssisTech sp. z o. o. z Gdańska. Na wystawie znalazły się również różnego typu wózki. Były to wózki: aktywne, sportowe, stabilizujące,  pielęgnacyjne, z pionizacją, elektryczne czy specjalne.
 
Na wystawie można się było także dowiedzieć o możliwości strzelania bez użycia wzroku oraz gry w warcaby i szachy z osobami niewidomymi. Zarówno to jak i zajęcia na basenie, treningi Bowlingowe (kręgle), Nordic Walking i Showdown (poker) oferuje Integracyjny Klub sportowy ZRYW ze Słupska.
 
Inną atrakcją były  przeznaczone dla osób niewidomych wypukłe rysunki, dzięki którym niewidomi mogą rozpoznawać kontury przedstawionych na nich obrazów oraz pismo brajlowskie, które pokazywał pan Włodzimierz Leśniak ze Słupska.
 
W wystawie wzięły również udział stowarzyszenia i związki z oddziałami w Słupsku. Wyroby rękodzielnicze prezentował Warsztat Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU). Zarówno te jak i inne przedmioty są wykonywane w pracowniach: rękodzielniczej, plastycznej, multimedialej, technik różnych, gospodarstwa domowego, artystyczno-społecznej i krawieckiej. Innym prezentującym się stowarzyszeniem było Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Wiatraczek”, które obejmuje swoją opieką trzydzieścioro dzieci. Dzieci te uczęszczają do Przedszkola Integracyjnego nr 8 w Słupsku, szkoły podstawowej i gimnazjum. 
 
W trakcie trwania wystawy odbyły się cztery wykłady o specjalistycznej tematyce. Pierwszy traktował o aktywnych wózkach inwalidzkich przeznaczonych m.in. dla dzieci z porażeniem mózgowym wiotkim lub spastycznym. Wózki takie są specjalistycznie dostosowywane do potrzeb pacjenta i niejako „rosną wraz z nim”. Drugi wykład poświęcony był pielęgnacji i użytkowaniu stomii oraz  kampanii STOMAlife – odkryj stomię, o której możemy przeczytać na stronie: http://stomalife.pl/. Przedstawicielka firmy Salts Polska wyjaśniała na nim, jak prawidłowo dbać o kolo-, ileo- i urostomię. Trzeci wykład prowadził przedstawiciel pierwszej spółki tyfloinformatycznej w Polsce, tj. firmy Altix z Warszawy, a mówił na nim właśnie o tyflo informatyce, a więc informatyce przeznaczonej specjalnie dla osób niewidomych. Na wykładzie mogliśmy dowiedzieć się m.in. tego, że obecnie urządzenia lektorskie nie tyle pomagają osobom niewidomym dorównać osobom w pełni sprawnym tempem czytania, ile pomagają im być od nich lepsze (niewidomi czytają w znacznie szybszym tempie niż osoby widzące). Ostatni, czwarty wykład był z kolei poświęcony funkcjonowaniu osób z dysfunkcją wzroku oraz roli, jaką odgrywają w ich codziennym życiu różnego typu sprzęty. Urządzenia takie mogą np. odczytywać niewidomym kolory (są to tzw. skanery kolorów), bądź badać, jakie jest natężenie światła w pomieszczeniu. 
 
Na koniec warto nadmienić, że prócz opisywanych wcześniej przedmiotów na wystawie można było zobaczyć także sprzęty codziennego użytku przeznaczone dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami, a m.in. specjalne: ciśnieniomierze, termometry, zegary, lupy powiększające i elektroniczne, edukacyjne maty brajlowskie, urządzenia lektorskie, budziki, radia, zatyczki do uszu, dyktafony, urządzenia sygnalizacyjne oraz telefony. 
 
Galeria zdjęć