Wybory do Sejmu i Senatu RP już 9 października. Po raz pierwszy osoby niewidome będą mogły skorzystać ze znacznie poszerzonego katalogu swoich wyborczych uprawnień.

Poniżej podpowiadamy jakie prawa Ci przysługują i co zrobić, by z nich w pełni skorzystać.

1. Masz prawo, po uprzednim przedłożeniu wniosku, uzyskać informacje o organizacji wyborów telefonicznie, w druku, a także w formacie elektronicznym. Informacja ta zamieszczona zostanie także na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Można uzyskać ją także w brajlu. W tym celu należy skontaktować się z jedną z 49 delegatur Krajowego Biura Wyborczego (dane kontaktowe do poszczególnych delegatur znajdują się na stronie: www.pkw.gov.pl.

2. Będziesz mógł oddać swój głos korespondencyjnie jeśli posiadasz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Musisz jednak zgłosić to - ustnie, pisemnie, telefaksem, elektronicznie wójtowi najpóźniej do dnia 19 września br. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Należy również dołączyć kopię aktualnego orzeczenia. W zgłoszeniu możesz poprosić o przesłanie wraz z pakietem wyborczym nakładek brajlowskich, wówczas otrzymasz również instrukcję głosowania w brajlu.

3. Będziesz mógł zagłosować za pośrednictwem pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co ty lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania na tym samym terenie. Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy. By sporządzić tzw. akt pełnomocnictwa musisz złożyć stosowny wniosek najpóźniej w 10. dniu przed dniem wyborów, tj.  29 września 2011 r.

4. Możesz głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych na obszarze gminy, w której stale zamieszkujesz. W tym celu powinieneś złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w obwodzie właściwym dla tego lokalu wyborczego. Wniosek złożyć należy w urzędzie gminy najpóźniej w 14. dniu przed dniem wyborów, tj. 26 września 2011 r.

5. Możesz głosować w lokalu wyborczym przy użyciu nakładek brajlowskich. Zamiar głosowania przy ich użyciu powinieneś zgłosić wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej najpóźniej w 14. dniu przed dniem wyborów, tj.  26 września 2011 r. W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartami do głosowania wyda ci nakładki na te karty.

6. Może pomagać ci w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie. Dopuszczalne jest, aby na twoje życzenie w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji ani mąż zaufania.

7. Komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, do przekazania ustnie wszystkich informacji związanych z organizacją wyborów.

Źródło: PZNZG