image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Fundusz był do tej pory nastawiony na gromadzenie i wydawanie pieniędzy. Tymczasem efekty realizowanych programów nie były monitorowaneMinisterstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wspólnie z PFRON prowadzi konsultacje społeczne, których celem ma być zebranie uwag i propozycji zmian w przepisach ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Czy zamiast kolejnej nowelizacji nie lepiej jest napisać zupełnie nową ustawę?

Rozpoczynamy konsultacje po to, aby zobaczyć, jaki jest głos środowiska w tej sprawie. Mam świadomość, że obecnie obowiązująca ustawa była wielokrotnie nowelizowana i w efekcie jest nieczytelna. Sam, przygotowując się do konkursu na prezesa PFRON, doświadczyłem tego, że zrozumienie jej przepisów jest niezwykle trudne. Ustawa nie realizuje podstawowego celu, którym było zbudowanie systemu wparcia dla osób niepełnosprawnych, ponieważ stało się nim gromadzenie i wydatkowanie środków pochodzących z wpłat od pracodawców. Na uwagi i propozycje zmian, które można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.pfron.org.pl, czekamy do 15 września. Konsultacje dotyczą nie tylko samej ustawy, ale też aktów wykonawczych, które przez wiele lat nie były zmieniane. Zakładamy, że docelowo potrzebujemy zupełnie nowej ustawy. Moim marzeniem jest, aby była ona konstytucją osób niepełnosprawnych zawierającą wszystkie prawa, jakie są im zagwarantowane również w innych aktach prawnych. Zanim jednak to się stanie, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych planuje przygotować jeszcze w tym roku nowelizację dotychczasowej ustawy, tak aby usunąć z niej to, co najbardziej przeszkadza osobom niepełnosprawnym i pracodawcom.

 
W Sejmie trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy, która ma m.in. umożliwić pracodawcom zobowiązanym do zwrotu dofinansowania do wynagrodzeń, bo np. pomylili się o kilka złotych w wysokości składki na ZUS, rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu jej płatności. Ta propozycja nie do końca jednak odpowiada oczekiwaniom firm, które chciałyby się starać o jej umorzenie. Może przy następnej zmianie przepisów uda się wprowadzić takie rozwiązanie?
 
Teraz najważniejsze dla nas było to, aby jak najszybciej zareagować. Po kontrolach mamy ok. 230 firm zagrożonych zwrotem wypłaconych dofinansowań do wynagrodzeń. Na tym etapie zobowiązanie do zapłaty jednorazowej kwoty doprowadzi w większości przypadków do ich upadłości i bankructwa. Z drugiej strony jest obawa, że wprowadzenie możliwości umorzenia spowoduje, że pracodawcy nie będą mieli już takiej motywacji do terminowego ponoszenia kosztów płacy i wypłacania pensji niepełnosprawnym pracownikom. Przyjęta na etapie prac podkomisji poprawka jest rozwiązaniem kompromisowym. Pozwala doraźnie rozwiązać problem w przypadku wszczętych już postępowań. Uważam jednak, że problemem jest niewspółmierna kara dla pracodawcy w stosunku do przewinienia, bo za opóźnienie wpłaty do ZUS firma musi zwracać kilkaset tysięcy, a nawet kilka milionów złotych już wypłaconych dofinansowań. Nie mówimy tutaj o oszustwach związanych z wyłudzaniem dopłat do wynagrodzeń, ale o sytuacjach, gdy pracodawcy z różnych przyczyn – a często nie są to dobrze prosperujące firmy – nie płacili na czas składki do ZUS lub robili to w nieodpowiedniej wysokości, bo woleli wypłacić pensje osobom niepełnosprawnym. Dlatego we wspomnianej nowelizacji będziemy wnioskować o stworzenie takiej regulacji, która zmieni cały system odpowiedzialności za nieterminowe ponoszenie kosztów płacy. Sankcja za takie działanie powinna być proporcjonalna do wykroczenia, w tym przypadku ustawodawca przekroczył zasadę dobrej legislacji. Ze względu na skomplikowany charakter tej zmiany nie można było jej wprowadzić w projekcie nowelizacji obecnie procedowanym przez Sejm.
 
Skoro jest pan zwolennikiem zupełnie nowej ustawy o rehabilitacji, to kiedy możemy się spodziewać jej założeń lub gotowego projektu?
 
Zarówno minister rodziny, pracy i polityki społecznej, jak i pełnomocnik wskazują, że nie powinniśmy pracować w pośpiechu, tylko przygotować porządną ustawę poprzedzoną pilotażem i badaniami nowych rozwiązań. Jak się okazuje, wiele instrumentów wsparcia przewidzianych w obecnej ustawie nie zostało w ogóle przebadanych, co skutkowało tym, że działania mają charakter doraźny lub nie sprawdziły się w praktyce. Tak jest chociażby w przypadku zakładów aktywności zawodowej, które miały być istotnym elementem wprowadzania osób niepełnosprawnych na rynek pracy po zakończeniu uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej. Jednak w tych pierwszych jest 3,9 tys. osób, a w drugich ponad 26 tys., co pokazuje, że zakładów jest zbyt mało albo nie można za ich pośrednictwem wejść na rynek pracy.
 
źródło: www.popon.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.