Osoby pobierające rentę socjalna będą mogły zarobić do 70% przeciętnego wynagrodzenia bez utraty świadczenia - tak zakłada nowelizacja ustawy o rencie socjalnej, podpisana 5 października przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Prawo do renty socjalnej maja osoby pełnoletnie, które są całkowicie niezdolne do pracy z powodu niesprawności powstałej przed ukończeniem 18. roku życia, w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej (przed 25. urodzinami), w trakcie studiów doktoranckich albo aspirantury naukowej.
Do tej pory prawo do renty socjalnej zawieszane było za miesiąc, w którym przychody przewyższały 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zgodnie z nowelizacją, osoby korzystające z renty socjalnej będą mogły dorobić tyle samo, ile pozostałe grupy uprawnione do rent i emerytur. Wnioskodawcy mają nadzieję, że zmiana prawa doprowadzi do aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością. Ich zdaniem, po wprowadzeniu limitu dochodu w wysokości 30%, zmalała liczba rencistów szukających pracy.

Rentę socjalną pobiera ok. 251 tys. osób, a średnia wysokość tego świadczenia to ok. 608 zł. Jest to najniższe świadczenie przyznawane przez ZUS.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl