Związane z chorobą Alzheimera kurczenie się mózgu można w niekiedy odwrócić za pomocą głębokiej stymulacji mózgu za pomocą wszczepionych do niego elektrod.

W chorobie Alzheimera objętość mózgu ulega zmniejszeniu, maleje też zużycie glukozy przez części związane z funkcjonowaniem pamięci.
Zespół Andresa Lozano z Toronto Western Hospital (Kanada) wykazał, że pobudzanie impulsami elektrycznymi dotkniętej przez tę chorobę tkanki mózgowej nie tylko odwraca proces zaniku, ale również zmniejsza spowodowany chorobą spadek sprawności umysłowej.
Elektrody wprowadzono do mózgów sześciu osób, u których choroba Alzheimera została rozpoznana przynajmniej rok wcześniej. Za pomocą stymulacji dostarczono 130 impulsów na sekundę. Po roku okazało się, że u tych osób wzrosło zużycie glukozy w płacie czołowym i tylnym zakręcie obręczy. Dwie osoby wykazały też lepszą od spodziewanej sprawność umysłową.
Do końca jeszcze nie wiadomo w jaki sposób dokładnie działa elektrostymulacja w Alzheimerze. Przeprowadzone dotąd badania sugerują, że może chodzić o powstawanie nowych neuronów w mózgu. Pobudzana jest też produkcja białek, dzięki którym powstają nowe połączenia nerwowe.
Obecnie naukowcy prowadzą kolejne badania.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl