3 grudnia był obchodzony Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Na tę okoliczność warszawskie muzea zorganizowały dni otwarte dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzimy od 1992 r., który został ustanowiony przez ONZ. W ten sposób wyrażono chęć zwrócenia uwagi na problemy tych osób i podkreślono konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z innymi.

Ostatnie pełne dane na temat liczby osób z niepełnosprawnością żyjących w Polsce pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego 2002 r. i mówią o blisko 5,5 mln osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie. Fundacja Integracja szacuje, że aktualnie jest ich ok. 6 mln. Na świecie osoby te stanowią ok 10% populacji, czyli ok. 600 mln osób.
Według danych pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, osoby te są nadal znacznie gorzej wykształcone niż reszta społeczeństwa, jednak w ciągu ostatnich lat liczba niepełnosprawnych z co najmniej średnim wykształceniem wzrosła dp 33,7% w ubiegłym roku. Znacząco zwiększył się odsetek osób z wyższym wykształceniem - do 6,6%, a wykształcenie zasadnicze zawodowe posiadało 30,3% osób z niepełnosprawnością. Porównując udział osób sprawnych posiadających wykształcenie co najmniej średnie w 2010 r. wynosił 54,1%, wyższe - 19,5%, natomiast zasadnicze zawodowe - 24%.
Udział osób pracujących wśród osób z niepełnosprawnością w wieku powyżej 15 lat wynosił w 2010 r. 14,5%, wśród osób w wieku produkcyjnym – 21,9%. Wskaźniki zatrudnienia osób sprawnych wynosiły odpowiednio 54,7% i 68,9%.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl