image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt


Osoby z niepełnosprawnością i kandydaci na kategorię B1 muszą sami zapewnić sobie samochód na egzamin z prawa jazdy. W obronie tych pierwszych u Ministra Transportu stanęła Rzecznik Praw Obywatelskich.

Z przepisów ustawy o ruchu drogowym wynika, że osoby niepełnosprawne mogą uzyskać prawo jazdy, jeśli tylko lekarz nie stwierdzi ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. Jednak często bywa tak, że przeszkodą okazuje się sam egzamin. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami osoby niepełnosprawne muszą zapewnić na potrzeby egzaminu auta przystosowanego do swojego schorzenia. Podobny obowiązek muszą spełniać też osoby, które np. chcą uzyskać kategorię B1, uprawniającą do poruszania sie pojazdami czterokołowymi o masie do 550 kg.
Auto, jakie należy dostarczyć na egzamin, musi być dopuszczone do ruchu i spełniać wymagania zawarte w przepisach dotyczących warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Musi być również odpowiednio oznaczony, np. literą L na dachu.
Pojazdy, w których odbywają się egzaminy mają m.in. dodatkowy pedał hamulca, dodatkowe lusterka zewnętrzne i wewnętrzne. Wymagania te nie są stosowane do samochodów dostarczanych na egzamin przez osoby z niepełnosprawności i te, które ubiegają się o kategorię B1. W tych przypadkach nie trzeba też montować kamer i mikrofonów, które rejestrują przebieg egzaminu praktycznego. Niepełnosprawny kierowca musi podstawić pojazd odpowiednio przystosowany do jego schorzenia.

Źródło: www.dziennik.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.