Pragniemy podzielić się z Państwem naszymi ubiegłorocznymi osiągnięciami. Mamy nadzieję, że poniższy tekst przybliży Państwu naszą organizację oraz pozwoli zorientować się co robimy. Pomimo krótkiego czasu funkcjonowania, od lutego ubiegłego roku, podjęliśmy szereg działań mających na celu polepszenie jakości życia osób niepełnosprawnych.
 

Naszym głównym projektem, realizowanym także w bieżącym roku, był Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych „PION”. Na jego działalność udało nam się pozyskać środki finansowe głównie pochodzące z PFRON (PFRON - 41.532; środki własne - 3.150; UM Słupsk - 1.250). Dzięki wsparciu Centrum Inicjatyw Obywatelskich Słupsk, już od kwietnia minionego roku możemy świadczyć nasze usługi osobom niepełnosprawnym, w lokalu w pełni dostosowanym do ich potrzeb, mieszczącym się przy al. Sienkiewicza 18. W okresie od kwietnia do grudnia udało nam się przyjąć 1622 interesantów oraz udzielić 9531 porad na temat praw, ulg i dofinansowań przysługującym osobom niepełnosprawnym i ich pracodawcom. Ponadto udostępniliśmy porady specjalistów: radcy prawnego i psychologa, z usług których bezpłatnie skorzystało 184 osoby niepełnosprawne. Przy wsparciu Polskiego Związku Niewidomych Koła w Słupsku udało nam się zorganizować Wystawę sprzętu rehabilitacyjnego „Progresja”, która objęta została honorowym patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie miało miejsce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Krasińskiego 19 i wzięło w nim udział około 400 osób zainteresowanych asortymentem prezentowanym przez 11 firm i organizacji pozarządowych (zapraszamy: progresja.slupsk.pl/wystawa).
Od początku naszego istnienia prowadzimy również portal internetowy www.progresja.slupsk.pl oraz dział „Informacje dla osób niepełnosprawnych” na obywatelski.slupsk.pl,  na łamach których zamieściliśmy łącznie 264 artykuły poruszające tematykę osób niepełnosprawnych. Witryna Progresji zawiera również aktualne wnioski i wyjaśnienia obowiązujących przepisów prawa obejmującego osoby niepełnosprawne i ich pracodawców. Ponadto można tam obejrzeć nasze 3 programy telewizyjne poruszające problematykę osób niepełnosprawnych.  Do 31 grudnia odwiedziło nas 4021 internautów (9340 odsłon). Fundacja zapewnia również kompleksowe wsparcie informatyczne 2 organizacjom pozarządowym: Słupskiemu Stowarzyszeniu Trzeźwości Krokus oraz Polskiemu Związkowi Niewidomych Koło w Słupsku, między innymi administrując ich witryny internetowe oraz wdrażając systemy informatyczne zwiększające wydajność pracy.
W ubiegłym roku braliśmy udział w 2 wydarzeniach z życia trzeciego sektora. W Słupsku był to Festiwal Organizacji Pozarządowych, gdzie nasze stanowiska cieszyły się dużym zainteresowaniem, odwiedziło je około 600 osób. W Warszawie, wraz z innymi organizacjami z terenu naszego miasta, uczestniczyliśmy w VI Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych.

Przy realizacji tych działań wpierały nas organizacje pozarządowe i 10-osobowa grupa wolontariuszy. Jesteśmy im serdecznie wdzięczni za pomoc i poświęcony czas. Fundacja zatrudniała 8 osób, z czego 6 osób niepełnosprawnych, w tym 3 ze znacznym stopniem.
Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie pozwoliło Państwu zapoznać się z naszą działalnością i będziemy mogli liczyć na wsparcie i nawiązanie współpracy w dążeniu do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych.