image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt


Około 5 mln Polaków codziennie zmaga się ze skutkami nieprecyzyjnych i rozproszonych przepisów na temat dostępności architektonicznej. 13 lutego na konferencji prasowej "Od szkoły przetrwania do obiektu bez barier" rozmawiano o trudnościach skutecznego projektowania dla wszystkich, najczęściej popełnianych błędach i dobrych praktykach.

– Zdarza się, że instytucje, które powinny przestrzegać przepisów prawa budowlanego, nie robią tego efektywnie. Projektanci z kolei gubią się w przepisach i narzekają na brak precyzyjnych wytycznych i norm, a inwestorzy jeszcze nie do końca rozumieją, o likwidację jakich barier chodzi – informuje Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które zorganizowało konferencję. - Mimo tego istnieje wiele przykładów dobrych projektów i rozwiązań, które pokazują nam, że zmiana jest nie tylko możliwa, ale i opłacalna – dodaje Pawłowski.
Poza osobami niepełnosprawnymi, które poruszają się na wózkach, są także osoby z dysfunkcja narządu wzroku, słuchu lub innymi schorzeniami wewnętrznymi. Trudności z poruszaniem się w przestrzeni miejskiej miewają również ludzie starsi, osoby z dużym bagażem, a także rodzice z dzieckiem w wózku. Wszyscy mają prawo do swobodnego korzystania z miejsc publicznych.
Przyczyną takiej sytuacji jest rozproszenie zapisów o dostępności architektonicznej w licznych ustawach i rozporządzeniach. Bywa też, że zapisy pierwotne przepisy ulegające zmianom przestają obowiązywać. To komplikuje projektowanie przestrzeni publicznej i obiektów dla wszystkich osób. Nowa publikacja Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji "Planowanie dostępności - prawo w praktyce" określa najczęstsze błędy i dobre praktyki dotyczące dostosowania architektury do potrzeb wszystkich.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.