Masz ustalone prawo do emerytury, renty lub ustaliliśmy Ci kapitał początkowy? Jeśli nie udokumentowałeś wysokości swoich zarobków w niektórych okresach zatrudnienia, możesz złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia lub kapitału początkowego.

Zamiast wynagrodzenia zerowego przyjmiemy wynagrodzenie minimalne, które obowiązywało w tych okresach.
Jeśli wysokość Twojej emerytury, renty lub kapitału początkowego ustaliliśmy do końca 2008 r., a Ty przedstawiłeś nam dokument potwierdzający, że pracowałeś (np. świadectwo pracy), ale nie udokumentowałeś wysokości zarobków, musieliśmy przyjąć, że nie miałeś żadnych dochodów – że Twoje wynagrodzenie w danym okresie wyniosło zero złotych.

Trudności z udokumentowaniem zarobków najczęściej dotyczą odległego okresu. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 1990 r. okres przechowywania akt księgowych, w tym list płac lub kart wynagrodzeń, bądź innych dokumentów niezbędnych do obliczenia podstawy wymiaru świadczenia, wynosił 12 lat. Zakłady pracy mogły zatem likwidować dokumentację płacową po takim czasie. Częstą przyczyną braku dokumentacji osobowej i płacowej jest również likwidacja zakładów pracy lub nieprawidłowości w jej archiwizacji

Korzystne regulacje prawne
Od 2009 r. obowiązują przepisy , które zezwalają, by przy ustalaniu wysokości kapitału początkowego, emerytury i renty przyjąć wynagrodzenia minimalne, jakie obowiązywało w danym okresie, zamiast wynagrodzeń zerowych. Jeśli nie udało Ci się odnaleźć dokumentów o Twoich zarobkach, a Twoje świadczenie lub kapitał początkowy obliczyliśmy przed 2009 r., złóż wniosek o przeliczenie kapitału początkowego, emerytury lub renty. Możesz skorzystać z naszych formularzy:

wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego (ERPO),
wniosku w sprawie kapitału początkowego (EKP).
Formularze znajdziesz w naszych placówkach i na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce „Wzory formularzy”.

Wniosek możesz złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w każdej naszej placówce. Możesz go także przesłać pocztą lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Gdy rozpatrzymy Twój wniosek, wydamy decyzję. Mamy na to 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania.

Ważne
Jeśli obliczaliśmy Ci emeryturę, rentę lub kapitał początkowy po 2008 r., a Ty nie dostarczyłeś nam za niektóre okresy pracy dokumentów potwierdzających wynagrodzenie, nie musisz składać wniosku o przeliczenie świadczenia z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego. Gdy ustalaliśmy podstawę wymiaru emerytury, renty lub kapitału początkowego, uwzględniliśmy z urzędu wynagrodzenie minimalne zamiast zerowego.

Tylko dla pracowników
Z przeliczenia emerytury, renty lub kapitału początkowego z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego mogą skorzystać tylko pracownicy, którzy byli zatrudnieni na podstawie stosunku pracy w okresie, z którego nie mogą udowodnić wynagrodzeń. Nie musi to być jednak zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Ustalamy wynagrodzenie minimalne proporcjonalnie do okresu pozostawania w stosunku pracy oraz wymiaru czasu pracy.

Przykładowo, jeśli przez pół roku pracowałeś na pół etatu, to obliczając kapitał początkowy, emeryturę lub rentę, uwzględnimy Ci połowę obowiązującego wtedy minimalnego wynagrodzenia.

Z przeliczenia kapitału początkowego, emerytury lub renty z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia nie skorzystasz, np. jeśli w okresie, za który nie masz dokumentów, prowadziłeś działalność na własny rachunek.

Możesz liczyć na pomoc

Jeśli masz wątpliwości dotyczące przeliczenia Twojego świadczenia lub kapitału początkowego, przyjdź do naszej placówki. Możesz też skontaktować się z naszym Centrum Obsługi Telefonicznej:

telefonicznie pod numerem 22 560 16 00 (koszt połączenia według Twojej umowy z operatorem),
za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE),
e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
przez Skype: zus_centrum_obslugi_tel.
Nasi konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00–18.00.

źródło: www.niepelnosprawni.pl