image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00

kontakt

Powstaje plan działań, które będą realizowane i finansowane w ramach budowy wsparcia systemu osób niepełnosprawnych. Do końca stycznia będzie on ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej – poinformował sekretarz stanu w MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz w środę, 23 stycznia.

Danina solidarnościowa Minister Michałkiewicz przypomniał na konferencji prasowej, że w listopadzie minionego roku uchwalona została ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

- Ta ustawa będzie finansowała różnego rodzaju działania na rzecz osób niepełnosprawnych. W tej chwili powstaje plan działań, które będą realizowane i finansowane w ramach budowy wsparcia systemu osób niepełnosprawnych; do końca stycznia będzie on ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej – podkreślił.

Dostępniejsze mieszkania
Jak poinformował, w planie tym położony będzie nacisk m.in. na mieszkania i dostęp do mieszkań - dostosowanie ich dla osób niepełnosprawnych oraz umożliwienie dostępu do kupna lub wynajmu.

- Mamy też program, który będzie likwidował barierę w dostępie do domów jednorodzinnych - będziemy finansować instalowanie wind oraz tworzenie podjazdów – powiedział Michałkiewicz.

Wskazał również, że planowane jest stworzenie usług dla osób z niepełnosprawnością – program opieki oraz asystentury, aby, jak zaznaczył, „poprzez wsparcie była szansa na samodzielne życie”.

Zaopatrzenie medyczne
Sekretarz stanu w MRPiPS zwrócił również uwagę na program przygotowany przez ministerstwo zdrowia, który przewiduje „nowe usługi i świadczenia związane z rehabilitacją i zaopatrzeniem wyrobów medycznych, żeby i rehabilitacja i wyroby były dostępne dla osób niepełnosprawnych oraz uwzględniały ich potrzeby”.

Z kolei Ministerstwo Środowiska, jak dodał Michałkiewicz, przygotowało „duży program udostępnienia parków narodowych dla osób niepełnosprawnych” – podkreślił.

Aktywizacja zawodowa
Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg wskazała, że „przede wszystkim zadaniem PFRON jest aktywizacja osób niepełnosprawnych, dążenie do tego, żeby jak najwięcej osób znalazło się na otwartym rynku pracy”. Jej zdaniem, „obecny rząd ma w tej dziedzinie sukcesy. Trzeba zwrócić uwagę na budżet Funduszu, który na 2019 rok (...) wyniósł ponad 5,5 mld złotych”.

Maląg podkreśliła, że od 2015 roku do 2019 liczba pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością wzrosła o 9 proc; z kolei aktywność zawodowa tej grupy wynosi ponad 30 proc.

Watsztaty terapii zajęciowej
Zwróciła również uwagę na aktywizację zawodową poprzez wspieranie warsztatów terapii zajęciowej.

- Takich warsztatów mamy na terenie kraju 718, a uczestników jest ponad 27 tysięcy. Środki przeznaczone na ten cel tylko w 2018 roku to ponad 450 mln złotych – podała. – Zakłady aktywności zawodowej, na które zostały zwiększone środki - w roku 2019 jest to kwota 22 tysięcy i nie była ona zmieniana od 2009 roku. Mamy 118 zakładów, ponad 4 tysiące uczestników i 85 mln złotych na ten cel przeznaczonych w 2018 roku – dodała.

Wsparcie NGO
Prezes PFRON zauważyła również, że „ważną rolą Funduszu jest wspieranie samorządów i organizacji pozarządowych”. Tu wskazała na programy rady nadzorczej PFRON, które zostały zwiększone o ponad 150 proc.

- To kwota 248 mln złotych na wspieranie aktywności i samorządów, ale także (...) na zajęcia klubowe w warsztatach terapii zajęciowej – podała.

Podkreśliła jednocześnie, że Fundusz będzie prowadził szereg działań we współudziale Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Wspólnie chcemy pokazywać działania dla dobra wspólnego, jakim jest drugi człowiek.

Przygotowany i uchwalony w ubiegłym roku Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będzie zasilany m.in. z daniny solidarnościowej oraz z Funduszu Pracy. Środki mają zostać przeznaczone m.in. na wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych. Szacowane przychody Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych mają wynieść około 2 mld zł rocznie. Nowe rozwiązania obowiązują od stycznia br.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Wpłać online

800 200 258BEZPŁATNA INFOLINIA PION kontakt z psychologiem

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.
Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive