image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00

kontakt

Czy dochód z pracy będzie brany pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o świadczenie uzupełniające? Czy można się o nie starać z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności? Czy to zawsze będzie pełna kwota, czyli 500 zł? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało listę najważniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących tzw. 500+ dla osób z niepełnosprawnością.

Ministerstwo przypomina, że nowe świadczenie przeznaczone jest dla osób powyżej 18. roku życia, „których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona określonym w projektowanej regulacji orzeczeniem, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub gdy wysokość tych świadczeń nie przekracza kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli dzisiaj 1100 zł”.

Taki zapis skutkował słusznymi pytaniami zainteresowanych o to, czy do ww. 1100 zł wliczać się będzie dochód z pracy? Meandry polskiego systemu orzekania powodują bowiem, że część osób z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy jednak pracuje i ma w związku z tym dochody inne niż z rent i zasiłków.

Ministerstwo rozwiewa wątpliwości: „Podczas rozpatrywania wniosku o świadczenie uzupełniające brane pod uwagę są wyłącznie świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych przysługujące osobie z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Nie mówimy tu o dochodach na osobę w rodzinie”.

Co z osobami ze znacznym stopniem?
Resort rodziny tłumaczy także, że świadczenie nie będzie przyznawane „z automatu”, lecz na wniosek uprawnionej osoby. Wniosek ten trzeba będzie złożyć „do organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe, a w przypadku osób nieposiadających prawa do świadczeń finansowanych ze środków publicznych lub mających prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej – do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”.

Do tzw. świadczenia 500+ będzie uprawniało jedno z czterech orzeczeń:

orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub
orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub
orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i samodzielnej egzystencji lub
orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji.
Zasadne są więc pytania o to, co z osobami, które posiadają jedynie orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności? Ministerstwo rozwiewa wątpliwości – by otrzymać nowe świadczenie, osoby te będą musiały w ciągu pół roku od wejścia w życie ustawy wystąpić do ZUS o wydanie odpowiedniego orzeczenia.

Co ważne, jeśli świadczenie uzupełniające zostanie przyznane, będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku, czyli nie zaszkodzi tu nikomu ew. przewlekłość procesu orzekania.

Czy 500+ będzie wliczane do dochodu?
Pojawiają się już pytania, od kiedy można składać wnioski. Ministerstwo tłumaczy, że „zgodnie z projektem ustawa wchodzi w życie 1 października br.”. Jeśli tak się faktycznie stanie, dopiero od tego terminu będzie można wnioskować o przyznanie świadczenia uzupełniającego.

MRPiPS przypomina też, że osoba uprawniona do nowego świadczenia otrzyma zawsze pełną jego kwotę, czyli 500 zł, które będzie zwolnione z opodatkowania, a „organ wypłacający nie będzie mógł dokonywać potrąceń i egzekucji”.

500 zł świadczenia nie będzie wliczane do dochodu przy np. ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej. Ta kwota nie będzie też miała znaczenia przy rozliczaniu w PIT tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Wpłać online

800 200 258BEZPŁATNA INFOLINIA PION kontakt z psychologiem

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.
Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive