image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

W przyszłości wysokoenergetyczne lasery mogą być stosowane w leczeniu choroby Alzheimera – informuje pismo „Scientific Reports”. Zespół japońskich naukowców z uniwersytetów w Tokio i Osace, w którego skład weszli dr Takayasu Kawasaki, prof. Koichi Tsukiyama i prof. Akinori Irizawa, wykazał, że działający w zakresie dalekiej podczerwieni laser na swobodnych elektronach (FIR-FEL), może być wykorzystywany do rozkładania złogów białka amyloidowego.

Złogi amyloidowe są uważane za przyczynę wielu chorób - w tym choroby Alzheimera - i dlatego niezwykle ważne jest naukowe wyjaśnienie, w jaki sposób można się ich pozbyć. Pewne rodzaje amyloidu odgrywają również rolę w regulacji ekspresji genów u niektórych organizmów, a podobne do amyloidu struktury mogą być przydatne w wytwarzaniu biomateriałów. Dlatego odpowiednia technika powodowania rozpadu włókienek białek amyloidowych ma krytyczne znaczenie z punktu widzenia leczenia, modyfikacji struktur i funkcji biologicznych, a nawet inżynierii biomateriałów.

Laser FIR-FEL ma wysoką siłę penetracji i jest dobrze absorbowany przez układy biologiczne. Jest stosowany w obrazowaniu tkanek, w diagnostyce raka i badaniach biofizycznych. Nowe badania wykazały, że FIR-FEL może być również przydatny do rozkładania złogów amyloidu.

Badania przeprowadzono na peptydzie DFKNF, który samorzutne tworzy płytki włókien. Laser FIR-FEL zniszczył sztywną konformację płytki i zakłócił wiązania wodorowe pomiędzy sąsiednimi płytkami.

Za pomocą skaningowej mikroskopii elektronowej i technik barwienia naukowcy potwierdzili również, że FIR-FEL powoduje zmiany morfologiczne we włóknach amyloidu. FIR-FEL może być stosowany do niszczenia włókien amyloidowych głęboko w tkankach, tak jak w przypadku choroby Alzheimera.

Ponadto, ponieważ włókniste białka działają jako rusztowania dla materiałów biokompatybilnych, FIR-FEL może być stosowany w inżynierii biomateriałowej w medycynie regeneracyjnej lub w systemach dostarczania leków.

- Po raz pierwszy na świecie stwierdziliśmy, że sztywny agregat włókienek amyloidu można skutecznie rozbić za pomocą lasera na swobodnych elektronach w obszarze terahercowym (długość fali 50–100 mikrometrów). Kolejnym krokiem byłoby zrozumienie, w jaki sposób FIR-FEL wpływa na różne typy włókienek peptydowych. Nasze badania mogą przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia nieuleczalnych chorób, takich jak choroba Alzheimera, a także mogą pomóc w opracowaniu nowych metod manipulowania strukturą materiałów biokompatybilnych – podsumował dr Kawasaki.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.