image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

poniedziałek i środa
14.00 - 18.00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00

kontakt

Trwa rekrutacja do udziału w pilotażowym programie kompleksowej rehabilitacji. Jej celem jest ułatwienie podjęcia zatrudnienia osobom, które np. wskutek doznanego urazu nie mogą kontynuować swojej dotychczasowej pracy – poinformował wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy uruchomia projekt, którego celem jest wprowadzenie w Polsce innowacyjnej metody rehabilitacji kompleksowej osób niepełnosprawnych.
Jak wyjaśnił wiceminister Michałkiewicz projekt ma ułatwić podjęcie pracy lub powrót do niej osobom, które wskutek doznanego urazu, schorzenia lub niepełnosprawności nie mogą kontynuować lub podejmować aktywności zawodowej i społecznej.

- Co roku wiele osób z przyczyn losowych traci możliwość wykonywania swojej dotychczasowej pracy np. ulegając wypadkom samochodowym. Projekt dotyczący rehabilitacji kompleksowej ma być skierowany właśnie do tych osób, które nie z własnej winy stały się niesamodzielne. Chcemy, żeby one mogły dalej prowadzić aktywne, niezależne życie – powiedział.

Indywidualne dostosowanie
Wiceminister przypomniał, że podstawy rehabilitacji kompleksowej stworzył już w latach 50. ubiegłego wieku polski lekarz ortopeda Wiktor Dega.

- Tradycja jest długa, polska szkoła rehabilitacji była i jest znana na świecie. Bardzo wiele krajów korzystało z tych doświadczeń – dodał.

Wiceminister wyjaśnił, że nowy model rehabilitacji kompleksowej zakłada łączenie wszystkich możliwych działań, których rezultatem będzie powrót osób z niepełnosprawnością na rynek pracy oraz do aktywnego życia.

- W ramach tego projektu będą diagnozowane potrzeby osoby, która została do niego zakwalifikowana. Następnie osoba ta będzie mogła otrzymać pełne wsparcie z zakresu rehabilitacji medycznej, zawodowej i psychospołecznej. Program rehabilitacji będzie indywidualnie dostosowany do potrzeb konkretnej osoby – powiedział.

Krzysztof Michałkiewicz podkreślił, że w ramach wsparcia zawodowego uczestnicy otrzymają pomoc doradcy oraz pośrednika pracy w wyborze nowego zawodu – dopasowanego do zainteresowań i obecnych możliwości uczestnika oraz cieszącego się zainteresowaniem pracodawców.

- Eksperci ocenią, czy dana osoba będzie mogła pracować dalej w swoim zawodzie, czy powinna się przekwalifikować. Doradca wskaże jakie są jej mocne strony, czy powinna zdobyć nowe kwalifikacje. W ramach szkoleń ma być także realizowana współpraca z pracodawcami z danego regionu – powiedział Michałkiewicz.

Możliwość pobytu w ośrodkach
Na etapie pilotażu osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z pobytu w czterech ośrodkach w: Wągrowcu, Ustroniu, Grębiszewie i Nałęczowie. Średni czas pobytu jednej osoby w ośrodku to 9 miesięcy z możliwością przedłużenia do 12 miesięcy. W tym czasie zajęcia prowadzone są przez 6-8 godzin dziennie. Koszt pobytu będzie bezpłatny.

Jak poinformował wiceszef MRPiPS, w ciągu trzech lat wsparciem zostanie objęte 600 osób z niepełnosprawnością z różnych regionów Polski. Pilotaż potrwa do września 2022 r. Pierwsi chętni trafią do ośrodków już we wrześniu br.

Osoby, które chcą wziąć udział w projekcie powinny zgłosić się do PFRON (tel.: 22 50 55 600, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej.

Całkowita wartość projektu wynosi ok. 85,3 mln zł (w tym około 71,9 mln stanowią środki z UE i około 13,4 mln zł stanowią środki budżetu Państwa).

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Wpłać online

800 200 258BEZPŁATNA INFOLINIA PION kontakt z psychologiem

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.
Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive