Bank PKO BP podpisał porozumienie w sprawie zatrudniania osób z niepełnosprawnością.To kolejne porozumienie podpisane w ramach realizowanej przez PFRON kampanii „Aktywni Plus”.

- Sytuacja na rynku pracy pozytywnie wpływa na atrakcyjność pracowników z niepełnosprawnością. Chcemy wykorzystać to maksymalnie – powiedział podczas poprzedzającej podpisanie porozumienia konferencji prasowej Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. – Stąd nasze działania mające na celu zainteresowanie zatrudnianiem osób niepełnosprawnych jak największej liczby pracodawców – dodał minister Michałkiewicz.

Aktywni Plus
Jak poinformował pełnomocnik, który jest też prezesem Rady Nadzorczej PFRON, w ramach kampanii „Aktywni Plus” funkcjonują dwa programy mające dawać osobom z  niepełnosprawnością stabilne miejsca pracy. Pierwszy z nich to „Stabilne zatrudnienie” skierowany do instytucji publicznych. Oferuje się w nim ponad 600 staży dla osób z niepełnosprawnością w konkretnych instytucjach. W  tym celu PFRON podpisał porozumienie z szefem służby cywilnej. 

- Mamy też program „Praca Integracja”, w ramach którego podejmujemy współpracę z największymi pracodawcami w naszym kraju, żeby pomóc im w przygotowaniu miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Mamy już podpisany szereg porozumień m.in. z Pocztą Polską, z Orlenem, z Eneą – poinformował  minister Michałkiewicz.

Dzięki podpisanemu porozumieniu do tej listy dołączyła pierwsza firma z sektora finansowego – PKO BP.

- Dzisiaj podpisujemy porozumienie z instytucją, która na pewno ma możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych z wysokimi kwalifikacjami – skomentował pełnomocnik.

Błysk w oku
Sam Bank PKO BP ma już doświadczenie w zatrudnianiu osób z niepłnosprawnościami, o czym poinformował wiceprezes zarządu banku, Piotr Mazur.

- Mam tę przyjemność, że od dłuższego czasu mogę obserwować osoby niepełnosprawne, które pracują u nas. Widzę u nich ten błysk w oku i dumę z tego, że mają pracę i czują się potrzebne.Takiego błysku w oku nie widzę u osób pełnosprawnych – mówił wiceprezes podczas konferencji, informując że w tej chwili na osoby z niepełnosprawnością w PKO BP czekają stanowiska, gdzie jest bezpośredni kontakt z klientem.

Do zatrudniania trzeba trojga
Jednak, aby te stanowiska obsadzić osobami z niepełnosprawnością, potrzebne jest wsparcie trzeciego sektora.

- Program „Praca Integracja” to taka szeroka koalicja, w której biorą też udział organizacje pozarządowe – wyjaśniała prezes PFRON Marlena Maląg. – Polega on na tym, że zawieramy porozumienia z najważniejszymi spółkami, a organizacje pozarządowe pomagają im wyszukać osoby niepełnosprawne, które będą pasować do danego miejsca pracy – dodała prezes.

Zapowiedziała nabór na organizację pozarządową, która zajmie się pozyskaniem pracowników z niepełnosprawnością dla Banku PKO BP.

źródlo: www.niepelnosprawni.pl