image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Pracodawca otrzyma dofinansowanie z PFRON do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika, tylko wtedy, gdy przekaże pensję na jego konto bankowe.
Zmiany zasad wypłacania dopłat do wynagrodzeń przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Mają one zapobiegać fikcyjnemu zatrudnianiu takich osób, czyli wyłudzaniu publicznych pieniędzy przez nieuczciwych pracodawców.
– Pracodawcy, którzy próbują oszukiwać, tłumaczą potem podczas przeprowadzanej u nich kontroli, że przekazywali pensję bezpośrednio pracownikowi – mówi Wojciech Skiba, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Częstą praktyką wśród pracodawców jest zawieranie fikcyjnych umów ON, gdzie w rzeczywistości praca nie jest wykonywana, a obie strony dzielą się dofinansowaniem. Projekt ustawy zakłada założenie konta przez pracowników, których pensja jest dotowana przez PFRON.
Jednak wątpliwości co do wprowadzenia takiego warunku ma m.in. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Uważa ona, że proponowany przepis narusza kodeks pracy, bo ten nie uzależnia wypłaty wynagrodzenia od posiadania przez pracownika konta bankowego. Tym samym nadmiernie ingeruje w sposób wypłaty pensji pracownikowi. Przelewanie pensji na konto wymaga zgody pracownika na piśmie
Pracodawca nie może zmusić pracownika do założenia konta, na które będzie otrzymywał wynagrodzenie.
– Nie można tu jednak mówić o naruszeniu kodeksu pracy, natomiast konsekwencją nowego przepisu, zdecydowanie niekorzystną dla pracodawcy, będzie to, że nie będzie mógł skorzystać z dofinansowania – mówi Grzegorz Ruszczyk.
– Nie wszyscy decydują się też na założenie konta, bo opłaty związane z jego prowadzeniem oznaczają dla nich konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów – tłumaczy Małgorzata Wolak.

 

źródło: gazeta prawna

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.