Gminy odmawiają zasiłku pielęgnacyjnego osobom nie będącym w stanie udokumentować daty powstania schorzenia przed ukonczeniem przez nie 21. roku życia.

Irena Lipowicz, Rzeczniczka Praw Obywatelskich, wystąpiła do resortu pracy o zmiane przepisów uniemożliwiających uzyskanie przez część osób niepełnosprawnych zasiłku pielęgnacyjnego. Jest to problem dotyczacy osób, które maja orzeczenie o umierkowanym stopniu niepełnosprawności, w którym nie wskazano konkretnej daty jej powstania, bo powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności stwierdził, że nie można tego ustalić. Wedlug przepisów osoba, która ukonczyła 16 lat i ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, może otrzymywać zasiłek pielegnacyjny, jedynie gdy ta powstała przed ukończeniem 21. roku życia. Jeżeli wiec na podstawie przedstawionej przez niepełnosprawnego dokumentacji medycznej zespół nie ustalił daty powstania schorzenia, gmina nie przyzna takiej osobie zasiłku. Osoby z niepełnosprawnością maja prawo odwołać się od niekorzystnej decyzji gminy do samorządowego kolegium odwoławczego.
Zdaniem Lipowicz, okoliczność, że to organ administracji nie jest w stanie określić daty powstania niepełnosprawności i fakt ten odnotowuje w odpowiednim orzeczeniu, nie może powodować negatywnych skutków dla obywateli, polegających na braku możliwoćci uzuskania zaiłku pielęgnacyjnego. W tym celu zwraca sie do resortu pracy o zmianę przepisów, która im to umożliwi.

Źródło: www.praca.gazetaprawna.pl