Możliwość tworzenia rodzinnych domów pomocy społecznej dla niepełnosprawnych przewiduje ustawa o pomocy społecznej, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Określa ona, że jeden pracownik socjalny może zajmować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami.

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, które są finansowane ze środków publicznych, umożliwia tworzenie rodzinnych domów pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych. Osoba lub rodzina, która opiekuje się niepełnosprawnym członkiem rodziny, będzie mogła zająć się również innymi osobami niepełnosprawnymi i otrzymywać z tego tytułu środki z samorządu.

Rozwiązanie to daje możliwość niepełnosprawnym pobyt w warunkach zbliżonych do rodzinnych, a ich opiekunom pozwoli na prowadzenie działalności gospodarczej i zarabianie. Jest to też finansowo korzystne dla samorządów.

Oprócz tego nowelizacja określa minimalna liczbę pracowników socjalnych zatrudnionych w ośrodku pomocy społecznej. Jeden pracownik socjalny ma przypadać na 2 tys. mieszkańców i może zajmować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami. Pozwoli to odpowiednio wykorzystać pracę socjalną.

Obecnie osoby korzystające z różnych form pomocy społecznej w chwili otrzymania propozycji zatrudnienia tracą wszystkie uprawnienia. To z kolei często zniechęca do podjęcia pracy - łączna wysokość świadczeń jest przeważnie zbliżona do najniższego wynagrodzenia. 

Źródło: www.praca.gazetaprawna.pl