Coraz więcej niepełnosprawnych pracowników stara się o podwyższenie stopnia niepełnosprawności. Wiąże się to ze stopniowym obniżaniem dofinansowania do ich pensji.
Od stycznia 2012 roku zmniejszą się kwoty dofinansowania do wynagrodzeń dla pracodawców zatrudniających osoby z lekkim lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Zmiana ta jest spowodowana nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Obecnie pracodawca otrzymuje dopłaty do ich pensji w wysokości 60% minimalnej płacy za 2009 r. dla stopnia lekkiego oraz 140% dla stopnia umiarkowanego. Od przyszłego roku dofinansowanie spadnie do 50% i 125%. Natomiast od 2013 r.dopłaty te wynosić będą 40% i 100%.

Z powodu zmian tych przepisów, w powiatowych zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności zauważono wzrost liczby wniosków składanych o podwyższenie stopnia niepełnosprawności.

Wiele osób z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności ubiega się o umiarkowany. Niektórzy zatrudnieni starają się o znaczny stopień niepełnosprawności - tu przysługuje najwyższa dopłata. Namawiają ich do tego często sami pracodawcy.

Również Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który przekazuje pracodawcom dofinansowania do wynagrodzeń, postrzega tą sytuację jako niepokojące zjawisko. Jak dodaje Wojciech Skiba, prezes PFRON, skala tego zjawiska jest na razie niewielka. O takich przypadkach PFRON powiadamia też pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawnych, sprawującego kontrolę nad powiatowymi i wojewódzkimi zespołami ds. orzekania.

Źródło: www.gazetaprawna.pl