Dzięki zmianom, które wprowadzono w prawie wyborczym, osoby niepełnosprawne będą miały możliwość głosowania korespondencyjnego oraz za pomocą nakładek na karty do głosowania z opisem w alfabecie Braille'a.
Sejm uchwalił 27 maja br. ustawę o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych, zmieniając dotychczasowy Kodeks wyborczy. Teraz prace nad zmianą rozpocznie Senat. Zdaniem szefa sejmowej Komisji Polityki Społecznej Sławomira Piechoty, podjęto konkretne rozwiązania umożliwiające korzystanie z podstawowego prawa, czyli udziału w wyborach.

Zgodnie z nowelizacją, osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będą miały możliwość głosowania korespondencyjnego. W tym celu przyznana zostanie co najmniej jedna komisja na terenie gminy.

Nowe przepisy wprowadzają też bezpłatną informację dla osób niepełnosprawnych w postaci infolinii lub materiałów drukowanych - umożliwi to wyborcy zarządzanie przesyłaniem dokumentów na swój adres domowy. Państwowa Komisja Wyborcza będzie sporządzać i udostępniać w alfabecie Braille'a materiały informacyjne na temat uprawnień niepełnosprawnych wyborców.

Źródło: www.prawo.gazetaprawna.pl