Osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną w okresie poprzedzającym rejestrację w urzędzie pracy, nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz wpłynęła skarga od osoby, która opiekowała się niepełnosprawną matką. Po śmierci matki urząd pracy odmówił jej prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Osoba ta kwestionuje przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, według których prawo do zasiłku dla bezrobotnych maja osoby pobierające wcześniej renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby, renty szkoleniowe, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński lub urlop wychowawczy przyznawany zgodnie z przepisami kodeksu pracy.
Prawo do zasiłku przysługuje też bezrobotnym, którzy zostali zwolnieni ze służby wojskowej trwającej co najmniej 240 dni i przypadającej w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.

W skardze zaznaczono, że brak prawa do zasiłku dla osób, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne, narusza zasadę równego traktowania. Zdaniem autora pisma, prawo do zasiłku dla bezrobotnych mogłoby pomóc w aktywizacji zawodowej i powrocie na rynek pracy. Rzecznik praw obywatelskich zwróciła się w tej sprawie do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak. Ministerstwo ma 30 dni na odpowiedź.

 

Źródło: www.niepelnosprawni.pl