Posłom zależy, aby Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mógł działać na obecnych zasadach jeszcze przez trzy lata - a nie tylko do końca tego roku. Niezagrożone byłyby pieniądze m.in. dla niepełnosprawnych uczniów.

Przez posłów parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych został przygotowany projekt ustawy pozwalający jeszcze przez trzy lata zachować osobowość prawną Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak podaje Marek Plura, przewodniczący zespołu, zgodę na to wydał również resort finansów.

Od 1 stycznia 2012 r. Fundusz ma się stać państwową jednostką budżetową. Marek Plura informuje, że nowa forma prawna jest niespójna z realizowanymi przez PFRON zadaniami, co uniemożliwi ich kontynuację w przyszłym roku. Natomiast te dodatkowe trzy lata pozwolą wypracować rozwiązania, które oddalą to zagrożenie w przyszłości.

Zgodnie z nowymi przepisami, PFRON będzie pełnił funkcję biura obsługi funduszu. Likwidacja zarządu i rady nadzorczej funduszu (m.in przedstawiciele zarządu, pracodawcy, organizacje pozarządowe) spowoduje, że PFRON nie mógłby realizować programów z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej, adresowanej do osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Wśród nich jest program Student, dzięki któremu można sfinansować koszty nauki, tj. czesne, dojazdy czy zakup przedmiotów ułatwiających naukę.

Według ekspertów i organizacji pozarządowych sytuacja, w której dochody funduszu staną się dochodami budżetu, może być powodem przeznaczenia tych środków na cele budżetowe zamiast na rehabilitację, w przypadku ich nadwyżki.

Źródło: www.praca.gazetaprawna.pl