Firmy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne, tracą swoich klientów. Od początku tego roku współpraca z większością z nich nie daje kontrahentom prawa do obniżki wpłat na PFRON. Jest to efektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.

Zakłady pracy chronionej rozważają nawet rezygnację ze swojego statusu lub zwalnianie pracowników. Niektórzy wprowadzają też w błąd swoich partnerów biznesowych, twierdząc, że nadal mogą udzielać im ulgi we wpłatach.

Do końca 2010 r. przedsiębiorstwo zyskiwało prawo do obniżenia wpłat, jeśli zakupiło usługę lub produkty od firmy, która zatrudniała minimum 25 osób w przeliczeniu na pełne etaty i miała 10%-owy wskaźnik zatrudnienia pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Od stycznia br. wskaźnik ten zwiększył się aż do 30% i obejmuje osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, albo umiarkowanym - pod warunkiem, że są to osoby niewidome, psychicznie chore, upośledzone umysłowo, mają epilepsję lub całościowe zaburzenia rozwojowe.

Witold Niewiadomski, prezes jednej ze szczecińskich firm, mówi, że na rynku pracy trudno jest znaleźć osoby z wyżej wymienionymi schorzeniami. Niektóre z firm nie są też w stanie zatrudnić niepełnosprawnych cierpiących na te schorzenia ze względu na profil swojej działalności.
Klienci, którzy dowiedzieli się, że po zmianie przepisów nie będą mogli korzystać z ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, często rezygnują z usług i produktów oferowanych przez zakłady pracy chronionej. Coraz więcej kontrahentów spóźnia się z płatnościami na zakupione usługi i produkty. Wcześniej, gdy mogli uzyskać od pracodawcy osób niepełnosprawnych prawo do ulg, zobowiązani byli do płacenia w wyznaczonym na fakturze terminie, gdyż dopiero później mogli uzyskać informacje o wysokości przysługującej im ulgi. Zakłady pracy chronionej tracą nabywców, przez co ich konkurencyjność na rynku jest znacznie niższa.

Pracodawcy, którzy utracili dotychczasowe uprawnienia i nie chcą tracić klientów, wprowadzają ich w błąd i wymagana jest kontrola przez urząd skarbowy:
1. pracodawcy korzystający z obniżenia wpłat na PFRON na podstawie informacji wystawionej przez podmiot nieuprawniony do jej udzielenia, muszą skorygować deklarację, w której wykazano zaniżoną wartość zobowiązania i wpłacić te kwotę wraz z odsetkami,
2. firmie, która wystawia informacje o nienależnej uldze, wstrzymuje sie dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Źródło: www.praca.gazetaprawna.pl