Cztery największe ogólnopolskie organizacje pracodawców osób z niepełnosprawnością 7 lipca bieżącego roku złożyły do ministra Jarosława Dudy, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, stanowisko zawierające projekt zmian w ustawie o rehabilitacji.

Dotyczy on trzech kwestii:
- skrócenia okresu zamrożenia płacy minimalnej, będącej podstawą kwot dofinansowań z SODiR, z 3 do 2 lat i przywrócenia jej waloryzacji na poziomie z grudnia roku poprzedniego,
- zmian w art. 22, które łagodziłyby wymogi w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami specjalnymi, umożliwiając szersze udzielanie kontrahentom ulg we wpłatach na PFRON,
- rozciągnięcia w czasie zmniejszania poziomu dofinansowań do wynagrodzeń osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz podwyższenia dofinansowania docelowego w stosunku do osób z umiarkowanym stopniem do 130 proc. najniższej płacy.

Zmiany te są - zdaniem projektodawców - zbieżne z intencjami ostatniej nowelizacji, mogą natomiast, chociaż w minimalnym stopniu, zapobiec całkowitej degradacji systemu wspierania osób niepełnosprawnych.