
Czy gdańskie restauracje, sklepy, banki i kina są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, jeśli tak, to w jakim stopniu? Tego będzie się można dowiedzieć pod koniec maja, chwilę przed rozpoczęciem Euro 2012.
Rozpoczął się projekt UEFA Euro 2012 „Respect Inclusion – Fotboll with no limits”, w ramach którego wolontariusze przez pięć miesięcy będą odwiedzać miejsca najczęściej uczęszczane przez kibiców w każdym z czterech miast gospodarzy i oceniać, na ile są one przyjazne osobom z niepełnosprawnościami.
Miejsca, które są przyjazne osobom niepełnosprawnym, otrzymują specjalne naklejki UEFA, a zgromadzone dane będą na bieżąco przedstawiane na stronie www.niepelnosprawnik.pl, dzięki czemu wszyscy mający trudności z poruszaniem się, będą mogli uniknąć problemów. Potencjalnych odbiorców programu w całej Europie jest 50 mln. – to o 12 mln więcej niż liczy całe polskie społeczeństwo.
– Połowa z tych osób nigdy nie uczestniczyła w żadnym wydarzeniu sportowym, dlatego ideą projektu jest umożliwienie im dostępu do pełnego uczestnictwa w turnieju piłki nożnej w Polsce i na Ukrainie – mówi Jolanta Urbańska, członek Fundacji TUS i koordynator „Niepełnosprawnika” w Gdańsku. Dodaje też, że mistrzostwa są okazją do zwrócenia uwagi na problemy osób z niepełnosprawnością. – Korzystanie z przestrzeni publicznej jest jednym z podstawowych praw człowieka, a często sam brak informacji stanowi ogromną barierę i utrudnia niepełnosprawnym codzienną aktywność – informuje Urbańska.
Strona będzie również działała po zakończeniu EURO 2012, będzie aktualizowana i poszerzana o kolejne dodatki. Obecnie znajdują się na niej pierwsze pozycje. Aby je odnaleźć, trzeba wybrać jedną z ośmiu opcji (np. miejsce, do którego może wejść osoba z psem przewodnikiem, miejsce z toaletą dla osób na wózku czy obiekt dostosowany do potrzeb niesłyszących) i zaznaczyć miasto lub ulicę – wtedy pojawią się wybrane obiekty.
Źródło: www.ipon.pl
