Zmiany w przepisach dotyczących kart parkingowych

3 czerwca 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej ws. wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych. 

Osoby z niepełnosprawnością będą mogły składać wnioski o wydanie karty parkingowej do dowolnie wybranego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, a nie, jak dotychczas, do zespołu w miejscu stałego pobytu. Natomiast placówki wnioski o kartę wciąż składać będą w zespole właściwym ze względu na ich siedzibę.
 
  • Rozporządzenie doprecyzowuje również kwestie podpisania wniosku o wydanie karty parkingowej – wnioskodawca będzie go podpisywał w obecności przewodniczącego zespołu lub osoby przez niego upoważnionej.
  • Rozbudowano także wzór wniosku o wydanie karty parkingowej o pole „upoważnienie”, aby starający się o kartę mógł, już w momencie składania wniosku, wpisać tam osobę, którą upoważnia do odbioru dokumentu. Wyeliminuje to konieczność składania dodatkowych dokumentów.
  • We wniosku znalazło się także oświadczenie, że dane w nim są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym oraz adres do korespondencji, by ułatwić kontakt zespołów z wnioskującym.
Zmiana wydłuży procedurę?
 
Istnieje jednak obawa, że nowe przepisy wydłużą cały proces starania się o kartę dla osób, które nie są zameldowane w danym powiecie.
 
Osoby, które są mieszkańcami powiatu i starają się o kartę w naszym zespole, ale orzeczenie otrzymały w innym zespole ds. orzekania, być może będą musiały poczekać trochę dłużej na kartę. Muszę bowiem na piśmie wystąpić do zespołu, który wydawał orzeczenie, z pytaniem, czy jest ono prawomocne. Tak więc to dodatkowy czas, ale i pieniądze – zwraca uwagę Mariola Kokocińska, przewodnicząca poznańskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
 
 
Zmiany w przepisach dotyczących kart parkingowych