Proces deregulacji nabiera tempa. Premier Donald Tusk spotkał się w KPRM z przedstawicielami strony społecznej oraz Rządowym Zespołem ds. Deregulacji, aby omówić postępy prac i dalsze uproszczenia przepisów. Szef rządu podkreślił, że 90 proc. dotychczas przeanalizowanych przez rząd rozwiązań strony społecznej jest realizowanych lub trwa dialog nad możliwością ich wprowadzenia. Współpraca ze stroną społeczną przełoży się na zmniejszenie barier dla przedsiębiorców.
19 marca br. ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wzięła udział w Trójstronnym Szczycie Społecznym dla Wzrostu i Zatrudnienia w Brukseli. W swoim wystąpieniu mówiła m.in. o przyszłości zjednoczonej wspólnoty europejskiej, a także o wyzwaniach rynku pracy w dobie przemian.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lutym br. wyniosła 5,4 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To o 0,1 pkt proc. mniej niż wynikało z szacunków Ministerstwa Pracy. Niższa była też faktyczna liczba zarejestrowanych bezrobotnych.
19 marca 2025 roku to ważna data dla tysięcy rodzin w Polsce. Tego dnia w życie weszły przepisy wprowadzające dodatkowy urlop dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie i hospitalizowanych po urodzeniu. Oddajemy im czas spędzony w szpitalach – czas, który do tej pory bezpowrotnie tracili.
Zaledwie pół miesiąca dzieli nas od wejścia w życie obowiązku, który będzie dotyczył firm wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS. Od 1 kwietnia 2025 r. są one zobowiązane posiadać adres do e-Doręczeń. Podpowiadamy, co zrobić, aby cały proces przebiegł sprawnie i zajął jak najmniej czasu.
Już od kwietnia ZUS będzie wypłacał więcej pieniędzy w ramach jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Kwota za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wzrośnie do 1636 zł
Z okazji przypadającego 21 marca Światowego Dnia Zespołu Downa Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń wydał zalecenia dla zespołów orzeczniczych, które ułatwią uzyskiwanie orzeczeń o niepełnosprawności osobom z Zespołem Downa oraz z diagnozami genetycznych chorób rzadkich.
W dniach 11-12 marca br. w Warszawie odbyło się IV stacjonarne spotkanie Zespołu ds. reformy systemu pomocy społecznej. Są już pierwsze efekty – wysłany został wniosek o wpisanie do wykazu prac rządu projektu zmieniającego częstotliwość weryfikacji kryteriów dochodowych w pomocy społecznej.
Przygotowane w Ministerstwie Pracy ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP przeszły niemal całą ścieżkę legislacyjną i czekają już tylko na podpis Prezydenta.
10 marca odbyło się Forum Gospodarcze TIME. To działanie realizowane pod przewodnictwem Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. W tym roku była to już siedemnasta konferencja dla podmiotów z obszaru IT i telekomunikacji.