Rekordowy budżet programu – 189,62 mln zł, czyli o prawie 9 milionów więcej niż w roku poprzednim – zostanie przeznaczony m.in. na dofinansowanie zakupu wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym, nowoczesnych protez kończyn i sprzętu komputerowego, ale też na refundację kosztów studiów.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podczas briefingu prasowego w siedleckim ZUS-ie podkreśliła znaczenie wielowymiarowych działań prowadzonych przez rząd, które są realnym wsparciem polskiej gospodarki oraz Polaków w bezpiecznym powrocie do gospodarczej normalności.

Jeśli orzeczenie pracownika straciło ważność po 8 marca 2020 r., to może on być traktowany przez pracodawcę jako osoba niepełnosprawna na podstawie starego orzeczenia do 60. dni od dnia odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego – wyjaśnia PFRON organizacji Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.org.

20 lutego w godzinach 7-15 pracownicy KIS będą udzielać informacji telefonicznych dotyczących zeznań rocznych i usługi Twój e-PIT. Informacje będzie można uzyskać w godz. 7.00-15.00 pod numerami telefonów.

Pandemia wirusa Sars-Cov2 zmieniła sytuację w zakresie udzielania pomocy osobom korzystającym ze wsparcia jednostek samorządu, w tym osób z niepełnosprawnościami oraz osób ze szczególnymi potrzebami.

Obecnie współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością to nieco ponad 28 proc., za 10 lat stawiamy sobie za cel osiągnięcie go na poziomie 45 proc. To ambitny cel – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 16 lutego 2021 r. Odbyła się ona po przyjęciu tego dnia przez rząd „Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030”.

Ze względu na wnioskowane zapotrzebowanie zwiększyliśmy wysokość planowanej kwoty przeznaczonej na realizację programów „Opieka wytchnieniowa” i „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2021 – poinformował wiceminister rodziny Paweł Wdówik.

Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad ustawą o roboczej nazwie: „o wspieraniu dziecka, ucznia i rodziny”. Jej celem ma być m.in. wspieranie edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami. O problemach tej grupy dyskutowano podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji i Młodzieży, 17 lutego 2021 r.

189,62 mln zł czyli o prawie 9 milionów więcej niż w poprzednim roku wynosi budżet programu PFRON „Aktywny Samorząd 2021”. Te pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na dofinansowanie zakupu wózków elektrycznych, skuterów i protez, ale też sprzętu komputerowego i studiów.Nabór wniosków rusza od 1 marca 2021 r.

Najnowsze bezelektrodowe stymulatory serca są mniejsze niż kostka cukru. To wyjątkowo wytrzymała, kosmiczna technologia – twierdzi prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Przemysław Mitkowski.