Konferencje, bezpłatne badania i tradycyjny bieg integracyjny to tylko kilka z atrakcji, które towarzyszyły IV Targom Rehmed-Plus. Odbyły się one w Targach Kielce od 23 do 24 kwietnia br.

IV Targi Rehabilitacji, Terapii i Pielęgnacji Chorych REHMED-PLUS, które odbyły się od 23 do 24 kwietnia 2015 okazały się być doskonałym miejscem na spotkania branżowe, gdzie można było zapoznać się z ofertą producentów i dystrybutorów sprzętu rehabilitacyjnego i produktów wykorzystywanych w procesie pielęgnacji osób chorych. W tym roku tematem wiodącym imprezy była szeroko pojęta rehabilitacja osób niepełnosprawnych. O tym jak im pomagać dyskutowali specjaliści nie tylko w czasie konferencji. Liczną grupę stanowili przedstawiciele organizacji i instytucji wspierających osoby niepełnosprawne.
 
Na targach REHMED-PLUS od dziewięciu lat odbywa się konferencja w której  w tym roku wzięło udział 520 uczestników, specjalistów z całego kraju. Konferencja „Pomóżmy lepiej żyć” tym razem ukierunkowana była głównie na rehabilitację osób niepełnosprawnych poprzez sport.
 
Program przygotowany został tak, aby znalazły się w nim zagadnienia aktualne i ważne dla wielu specjalności medycznych, a w tym współczesnej fizjoterapii i rehabilitacji ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń narządu ruchu.  Tym razem spotkanie podzielono na dwie sesje naukowe:  „Sport skuteczną formą kompleksowej rehabilitacji osób w niepełnosprawności” i „Diagnostyka i terapia stopy”. Na podstawie wieloletnich doświadczeń, tegoroczna konferencja została zaplanowana jako impreza służąca wymianie doświadczeń na wielu płaszczyznach. Skierowana jest do lekarzy i fizjoterapeutów, studentów kierunków medycznych oraz wszystkich osób zainteresowanych kliniczną i naukową tematyką osiągnięć współczesnej medycyny. Organizatorzy konferencji, którymi są Uniwersytet Jana Kochanowskiego (WNoZ), Targi Kielce, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, Polskie Stowarzyszenie Specjalistów Fizjoterapii oraz Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji „START” w Kielcach, w tym roku zaprosili do czynnego udziału w wykładach 15 fachowców z dziedzin tematycznych – m.in. profesorów nauk medycznych, doktorów, fizjoterapeutów, sportowców.
 
W czasie tegorocznej edycji targów odbyła się również konferencja skierowana do pielęgniarek, której tematem była terapia i pielęgnacja chorych w opiece długoterminowej. Zgromadziła ona ponad 150 uczestników - przedstawicieli personelu kierowniczego w zakładach opiekuńczych, domach pomocy społecznej, szpitalnych oddziałach geriatrycznych i onkologicznych. W tym roku konferencja odbyła się 24 kwietnia. W programie organizatorzy zaproponowali między innymi takie tematy jak „Zaburzenia rytmu serca u kobiet – specyfika o i skala problemu” (prof. zw. dr hab. n. med. Marianna Janion, kierownik Świętokrzyskiego CENTRUM Kardiologii, wojewódzki konsultant w dziedzinie kardiologii), „Zaburzenia zachowana w otępieniu. Rola pielęgniarki” (dr n. med. – Alicja Klich Rączka, wojewódzki konsultant w dziedzinie geriatrii, Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii CM UJ w Krakowie).
 
REHMED to również możliwość wykonanie sobie wielu bezpłatnych badań. W tym roku można było wykonać: badanie komputerowe wad stóp, badanie komputerowe chodu oraz zaburzeń równowagi, trening reedukacji równowagi z wykorzystaniem platform treningowych, badania antropometryczne oraz badanie składu ciała (pomiar tkanki tłuszczowej metodą bioimpedancji elektrycznej), poradnictwo żywieniowe, poradnictwo w zakresie badań mammograficznych i cytologicznych, poradnictwo dotyczące profilaktyki przeciwnowotworowej - instruktaż nauki samobadania piersi na fantomach.
 
Tradycyjnie REHMED to również bieg integracyjny, organizowany przez Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji START, w którym udział wzięło 300 uczestników.
 
W gronie wystawców jak co roku znalazł się Oddział Świętokrzyski PFRON. Pracownicy Funduszu wszystkim zainteresowanym udzielali informacji na temat zadań realizowanych przez Fundusz w celu wsparcia procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych o różnych schorzeniach oraz pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, czy instytucjach do których mogą zgłaszać się poszczególne osoby niepełnosprawne poszukujące pomocy. Wszyscy zainteresowani otrzymywali materiały w postaci ulotek, informatorów, wydawnictw oraz gadżetów. Stoisku Funduszu tradycyjnie towarzyszyła wystawa rękodzieła artystycznego przygotowana przez świętokrzyskie WTZ-ty, ŚDS-y i DPS-y.
 
źródło: www.pfron.org.pl