Szczepienie to jedyna skuteczna metoda profilaktyki przeciwko grypie. Choć szczepić się należy, bo grypa może wiązać się z poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią, w Polsce robi to bardzo mało osób - przypominają eksperci.
Grypa to zespół objawów klinicznych związanych z ostrym zakażeniem układu oddechowego, wywoływany przez wirusa grypy. Poza grypą sezonową, atakującą nas co roku, co kilkanaście lat występują światowe epidemie tej choroby. W tym wypadku czynnikiem chorobotwórczym jest nieznany do tej pory u ludzi podtyp wirusa. Wówczas choroba szerzy się bardzo szybko, a liczba zachorowań jest znacznie wyższa.
 
Podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji prasowej prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) Grzegorz Cessak podkreślił, że grypa jest chorobą zakaźną, która w Polsce jest powodem największej liczby zgonów. Dodał, że jedyną skuteczną metodą profilaktyki przeciwko tej chorobie jest szczepienie, a wrzesień jest najlepszym terminem, by to zrobić, bo nie rozpoczął się jeszcze sezon infekcji kataralnych.
 
Gwarancja bezpieczeństwa
 
Cessak zaznaczył, że ze względu na bardzo dużą zmienność antygenową wirusa grypy skład szczepionki w każdym sezonie jest aktualizowany. Te, które zostały opracowane z myślą o nadchodzącym sezonie, są już dostępne.
 
Prezes URPL przypomniał, że obecnie stosowane szczepionki nie są w stanie wywołać choroby. Szczepienie może jednak wiązać się z wystąpieniem niepożądanych objawów, jak bóle głowy, mięśni i stawów, gorączka, złe samopoczucie. Wystąpienie niepożądanych reakcji należy zgłaszać URPL - może to zrobić pacjent, jego opiekun lub personel medyczny.
 
Cessak podkreślił, że wszystkie dopuszczone do obrotu w Polsce szczepionki przeciw grypie spełniają wymagania dotyczące jakości, bezpieczeństwa i skuteczności.
 
źródło: www.niepelnosprawni.pl