Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 1886):
reguluje zagadnienia związane z wystawianiem legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności;
usuwa wątpliwości i uszczelnia system dokonywania obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2016 r. z wyjątkiem przepisów dotyczących legitymacji, które wchodzą w życie z dniem 1 października 2016 r.
 
Ustawa normuje w szczególności tryb wydawania legitymacji i okres ich ważności oraz upoważnia ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego do zapewnienia produkcji blankietów legitymacji, ich personalizacji i dystrybucji, oraz systemu teleinformatycznego służącego wykonywaniu czynności związanych z wystawianiem legitymacji (dodany art. 6ca-6cc).
 
W ustawie doprecyzowano warunki obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, tj. obowiązek udokumentowania zakupu fakturą, uregulowanie płatności w terminie oraz udokumentowanie kwoty obniżenia przez nabywcę.
 
Od 1 lipca 2016 r. do 50% (z 80%) zostaną również obniżone ulgi we wpłatach na PFRON.
 
Ponadto celem ustawy jest usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, zwolnienie zakładów opiekuńczo-leczniczych z wpłat na PFRON oraz wprowadzenie zakazu egzekucji sądowej i administracyjnej środków zgromadzonych w zakładowym funduszu aktywności.
 
 
źródło: www.niepelnosprawni.gov.pl