Projekt dużej ustawy medialnej, w tym ustawy o składce audiowizualnej, trafił już do Sejmu. Wynika z niego, że zwolnione z opłaty składki będą m.in. osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz pobierające świadczenia opiekuńcze.
Kto ma być zwolniony ze składki audiowizualnej?
 
Projekt ustawy o składce audiowizualnej zwalnia z obowiązku jej opłacania „odbiorcę końcowego, jeżeli w dniu powstania obowiązku zapłaty on lub jego małżonek zameldowany na pobyt stały pod tym samym adresem spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:
 
ukończył 75 lat;
legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
jest uprawniony do ryczałtu energetycznego;
jest uprawniony do świadczenia opiekuńczego;
jest uprawniony do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko”.
Jako „świadczenie opiekuńcze” należy tu najprawdopodobniej rozumieć świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekunów lub zasiłek pielęgnacyjny.
 
Kto obecnie jest zwolniony z abonamentu?
 
Z funkcjonującego w tej chwili abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolnione są następujące osoby z niepełnosprawnością:
 
zaliczone do I grupy inwalidów lub
z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy lub
z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub
o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub,
osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego lub
osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB) lub
osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15% lub
osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
Nowe i stare zasady zwolnienia z opłat za radio i telewizję nie są więc do końca zbieżne. Stąd zaniepokojenie części osób z niepełnosprawnością, w tym m.in. osób niesłyszących.
 
PZG: pilnujemy sprawy
 
Sytuację uspokaja jednak Krzysztof Kotyniewicz, sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych (PZG).
 
- Monitorujemy na bieżąco projekt ustawy medialnej pod kątem zwolnień osób głuchych ze składki audiowizualnej – podkreśla. – Na razie nie widzimy dużych zagrożeń, gdyż do zwolnienia uprawnione są osoby pobierające zasiłek pielęgnacyjny, a większość osób głuchych pobiera go.
 
Trzeba pamiętać, że sama głuchota nie daje uprawnień do orzeczenia znacznego stopnia niepełnosprawności. Osoby te otrzymują orzeczenia o stopniu umiarkowanym, a w orzecznictwie ZUS otrzymują wręcz najczęściej orzeczenia o częściowej niezdolności do pracy (czyli stopień lekki w orzecznictwie „powiatowym”). Zasiłek pielęgnacyjny pobiera osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, powyżej 16 roku życia, jeśli niepełnosprawność powstała do ukończenia 21 roku życia.
 
- Nie znamy skali, ile osób głuchych nie pobiera zasiłku pielęgnacyjnego, ale będziemy to badać. Jeśli okaże się, że jest to znaczna grupa, na pewno będziemy interweniowali w Sejmie – zaznacza Krzysztof Kotyniewicz.
 
Na stronie PZG umieszczono wypowiedź w języku migowym prezes Związku Kajetany Maciejskiej-Roczan na temat osób niesłyszących w kontekście ustawy medialnej i głuchych.
 
PZG wystosował także w tej sprawie pismo do senatorów, z prośbą o zachowanie uwagi w kwestii osób niesłyszących przy pracach nad nową ustawą.
 
Obawiają się także inni
 
Wątpliwości mają jednak nie tylko osoby niesłyszące.
 
Projekt ustawy nie precyzuje np. jakie orzeczenia o stopniu znacznym niepełnosprawności będą uprawniały do niepłacenia składki za media – czy tylko te z orzecznictwa „powiatowego”, czy także te wydane przez ZUS i KRUS (I grupa).
 
Zmiany w opłatach za media mają wejść w życie od początku 2017 r. Projekt ustawy przewiduje opłatę miesięczną w wysokości 15 zł na gospodarstwo domowe.
 
źródło: www.niepelnosprawni.pl