image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
9.00 - 12.00
15.00 - 19.00
umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
9.00 - 12.00
15.00 - 19.00
800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11.30 - 15.00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00

kontakt

Przyczynkiem do zorganizowania tego wydarzenia jest  25-lecie ustawy o społecznej i zawodowej rehabilitacji osób niepełnosprawnych - powiedziała minister Elżbieta Rafalska podczas odbywającej się w Sejmie konferencji prasowej z okazji Jubileuszu 25-lecia systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. – To dobry moment, żeby zastanowić się, co dalej, w jakim kierunku miałyby zmierzać zmiany, by odbywały się z korzyścią dla tego środowiska.
Minister Rafalska przypomniała, że właśnie na mocy tej ustawy w 1991 r. powołano stanowisko pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Ta szeroka problematyka wymaga wsparcia wszystkich ministerstw i agend rządowych. Pełnomocnik rządu stanie na czele powołanego przez premier międzyresortowego zespołu ds. osób niepełnosprawnych, który przygotuje zmiany ustawowe.
 
- Środowisko osób niepełnosprawnych jest zainteresowane zmianami, które pozwolą im na pełne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym – mówiła minister Rafalska. Zawiera się w tym m.in. możliwość znalezienia zatrudnienia nie tylko na zamkniętym rynku, w jednym z zakładów pracy chronionej, ale także na otwartym rynku pracy. – Dostrzegamy problem, że bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych maleje znacznie wolniej, niż w pozostałych grupach. Jednak problem niepełnosprawnych pracowników to nie tylko dostępność zakładów pracy chronionej, warsztatów terapii zajęciowej czy barier architektonicznych, ale także zagadnienia związane z edukacją, zaspokajaniem potrzeb zdrowotnych czy wyposażenia w sprzęt rehabilitacyjny. Tu właśnie niezbędna jest współpraca międzyresortowa.
 
Zarówno minister Rafalska, jak i wiceminister Michałkiewicz zapewnili, że mimo zmniejszającej się opłacalności zakładów pracy chronionej nie jest planowana ich likwidacja.– Będziemy chronić równowagę między zamkniętym i otwartym rynkiem pracy – dodała minister Rafalska.
 
Minister Elżbieta Rafalska w kontekście pomocy udzielanej przez państwo rodzinom z osobami niepełnosprawnym nadmieniła, że w ustawie o wspieraniu rodziny w wychowaniu dzieci zapewniono podwyższone o 50 proc. kryterium dochodowe, dzięki czemu już 225 tys. takich rodzin otrzymuje wsparcie. Dodała także, iż trwają prace nad wypracowaniem modelu, który zniweluje dysproporcje w świadczeniach przeznaczonych dla opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych i dzieci.
 
Zdaniem pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza minione 25 lat to dobrze wykorzystany czas. – Zmieniła się sytuacja osób niepełnosprawnych, Polska podpisała i ratyfikowała konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Teraz rolą państwa jest doprowadzenie do pełnej realizacji tych praw – mówił wiceminister Michałkiewicz. – Osoby niepełnosprawne powinny korzystać ze wszystkich sfer aktywności. Najlepszym przykładem są obecni na dzisiejszej konferencji sportowcy - medaliści z paraolimpiady.
 
Prezes Zarządu PFRON Robert Kwiatkowski zapowiedział nowe otwarcie w Funduszu. – Po szerokich konsultacjach społecznych, w których wzięło udział 12 tys. zainteresowanych, zaproponowaliśmy ok. 400 uwag do przygotowywanej nowej ustawy. W najbliższych tygodniach przedstawimy pełnomocnikowi rządu raport z rekomendacjami.
 
Podczas konferencji jubileuszowej minister Elżbieta Rafalska i sekretarz stanu Krzysztof Michałkiewicz wręczyli Odznaki Honorowe "Primus in Agendo", za aktywną, pełną zaangażowania i oddania postawę, najciekawsze i najbardziej wartościowe inicjatywy, nowatorskie osiągnięcia oraz innowacyjne projekty.
 
Medalami i dyplomami wyróżnieni zostali także długoletni pracownicy Biura Pełnomocnika Rządu ds. osób Niepełnosprawnych.
 
Nagrodzono także wybranych w plebiscycie Liderów 25-lecia – tych, których działania, pomysły i inicjatywy szczególnie przyczyniły się do rozwoju systemu wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Polsce.  Nagrody honorowe wręczono w kategoriach: Dostępność, Edukacja, Sport, Pracodawca i Kultura.
 
źródło: www.mpips.gov.pl

Narzędzia relaksacyjne

Przekaż 1% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.