image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Chcemy, żeby nowe programy społeczne dotyczące wsparcia osób z niepełnosprawnością, zaczęły funkcjonować w tym półroczu – podkreślił  wiceminister resortu rodziny Krzysztof Michałkiewicz. Programy zakładają, m.in. dostosowanie mieszkań do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

1 stycznia br. weszła w życie ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Zapisy nowej regulacji nakładają na resort rodziny obowiązek opracowania rocznego planu działania na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością. Przyjęcie planu MRPiPS ogłosiło pod koniec stycznia.

Rozwiązania zaproponowane przez resort rodziny dotyczą, m.in. dostosowania mieszkań do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, tworzenia dodatkowych przeznaczonych dla nich usług czy zapewnienia opiekunom tzw. opieki wytchnieniowej.

Usługi opiekuńcze dla osób z niepełnosprawnością
Wiceminister Michałkiewicz przypomniał, że pod koniec lutego minister rodziny Elżbieta Rafalska podpisała pierwszy program finansowany ze środków SFWON: usługi opiekuńcze dla osób z niepełnosprawnością. Program ten jest adresowany do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, do ukończenia przez nich 75. roku życia.

Wiceminister poinformował, że w związku z tym odbyło się spotkanie z przedstawicielami urzędów wojewódzkich, podczas którego dyskutowano o tym, jak dotrzeć do gmin z informacją o tym projekcie.

- W ustawie jest zapisane, że projekty mogą być realizowane przez samorządy terytorialne, za pośrednictwem wojewodów i tak też będzie realizowany ten projekt – powiedział wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dodał, że wnioski do wojewodów o dofinansowanie usług opiekuńczych gminy mogą składać do 29 marca. Następnie wojewoda sporządzi listę rekomendowanych wniosków i przekaże ją do MRPiPS. Ma na to czas do 30 kwietnia. Do 17 maja resort rodziny zatwierdzi wnioski do realizacji.

- Następnie podpiszemy umowy z wojewodami, oni z gminami i wtedy projekt będzie mógł być realizowany – podkreślił wiceminister Michałkiewicz.

Programy „Mój dom”
Wiceszef MRPiPS przypomniał, że samorządy będą także mogły skorzystać z pakietu programów „Mój dom”. Celem tych programów będzie zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami odpowiednich warunków mieszkaniowych.

- W jednym z programów skoncentrujemy się na instalacji wind i budowie podjazdów w domach tego pozbawionych, aby uczynić je dostępnymi dla osób z niepełnosprawnością – zadeklarował wiceminister Michałkiewicz.

- Ponadto planujemy stworzyć w gminach centra opiekuńczo-mieszkalne, w których świadczona będzie opieka dla osób z niepełnosprawnością, wymagających tego typu usług. Chcemy, żeby były tam świadczone całodobowe usługi w ramach funkcjonujących na terenie centrów mieszkań dla osób niepełnosprawnych – podkreślił.

Jak dodał, takie mieszkania miałyby być dostępne na określony czas, a „w szczególnych przypadkach także bez ograniczeń czasowych”.

Trzecim programem w ramach pakietu „Mój dom” będzie „Mieszkanie bez barier”. Polegać ma na pomocy w wynajęciu mieszkania dla osób z niepełnosprawnością lub wsparciu w zamianie mieszkania na bardziej dostosowane oraz dofinansowaniu likwidacji barier i doposażenia w zakresie konkretnych potrzeb osób niepełnosprawnych, które będą w nich zamieszkiwać.

Wskazał, że obecnie prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju oraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego o tym, jak ten projekt skonstruować.

- Pracujemy nad tym programem, rozmowy są zaawansowane, ale potrzeba nam jeszcze nieco czasu, zanim zaczniemy go szeroko konsultować – dodał.

- Chcemy, żeby wszystkie programy społeczne zaczęły funkcjonować jeszcze w tym półroczu – powiedział wiceminister Michałkiewicz.

Działania innych resortów
Wiceminister zwrócił uwagę, że programy finansowane z Solidarnościowego Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych są realizowane także przez inne resorty.

- Ministerstwa przygotowały swoje programy, które potem będą realizowane przy naszej współpracy – powiedział.

Wiceminister Michałkiewicz przypomniał, że wśród działań zaplanowanych na bieżący rok, znalazł się, m.in. program Ministerstwa Cyfryzacji (MC), który ma ułatwić osobom z niepełnosprawnością dostęp do szybkiego internetu. MC zamierza również przygotować usługę asystenta głosowego, który będzie wspierał osoby z niepełnosprawnościami w dostępie do stron internetowych.

Innym programem realizowanym w ramach SFWON-u jest działanie Ministerstwa Zdrowia, dotyczące świadczeń opieki zdrowotnej.

Wiceminister poinformował również, że prowadził rozmowy z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzejem Jacyną na temat podniesienia kwoty dofinansowania wózków dla osób z niepełnosprawnością.

- Teraz, wraz z funduszami z PFRON-u, możemy dofinansować kupno na kwotę około 7,5 tys. złotych, a wózki często kosztują dużo drożej – wskazał.

Na realizację wszystkich zakładanych działań Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w tym roku będzie miał do dyspozycji około 650 mln zł.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.