image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

Prawie 80 proc. Polaków jest za opieką nad nieuleczalnie chorymi dziećmi jeszcze w fazie przed ich narodzeniem – wynika z badań na temat opieki perinatalnej w Polsce. W ankiecie pytano o działalność hospicjów perinatalnych i medialne publikacje na ten temat.

Organizatorzy badań „Hospicjum dla życia poczętego” przedstawili w poniedziałek 15 kwietnia wyniki i raport z ankiety przeprowadzonej w styczniu 2019 r. na próbie 1012 osób. Celem ankiety było zdobycie informacji na temat wiedzy Polaków o samych hospicjach perinatalnych i ich działalności oraz stosunku do opieki perinatalnej dzieci nieuleczalnie chorych i jeszcze nienarodzonych.

Na pytanie: co sądzimy o pomyśle, aby nieuleczalnie chore dzieci objąć opieką jeszcze przed narodzeniem, pozytywnie odpowiedziało 78 proc. osób badanych. 47,7 proc. powiedziało zdecydowanie zgadzam się, a 30,3 proc. raczej zgadzam się. 15,8 proc. odpowiedziało „trudno powiedzieć”, natomiast 2,8 proc. dało odpowiedź: raczej nie zgadzam się, a 3,5 proc. – zdecydowanie nie zgadzam się.

Jednak, jak wynika z ankiety, tylko około 10 proc. Polaków dokładnie wie, co to jest hospicjum perinatalne i komu dokładnie pomaga taka instytucja.

Budująca świadomość
- Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to mało. Jednak to przecież kilka milionów Polaków, zatem wcale nie tak mało. To raczej budująca świadomość. Mamy w Polsce kilkanaście hospicjów perinatalnych i na tle Europy, także zachodniej, nie wypadamy źle, bo tam są kraje, w których nie ma takich hospicjów. Najwięcej jest ich natomiast w USA – powiedział dr Krzysztof Szmyd, kierownik Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska, które zleciło badania.

Kolejne pytanie dotyczyło kosztów leczenia i opieki. Brzmiało ono: czy uważa Pani/Pan, że dzieci z wadami wrodzonymi i ciężkimi, nieuleczalnymi chorobami oraz ich leczenie i opieka to nadmierne obciążenie dla społeczeństwa?

Zdecydowanie i raczej zgadzam się odpowiedziało 28,8 proc. ankietowanych, natomiast zdecydowanie nie i raczej nie – 40,6 proc. osób. 30,8 proc. osób nie miało zdania.

- Celowo postawiliśmy to pytanie tak dosyć kontrowersyjnie. I odpowiedź, że 40 proc. nie uważa tego za obciążenie to wynik bardzo dobry. Pokazuje wciąż bardzo duży pierwiastek życzliwości i otwartości na innych w naszym społeczeństwie – powiedział dr Szmyd.

Badania dotyczyły również medialnych publikacji związanych z działalnością hospicjów perinatalnych. Najwięcej jest ich w internecie, a autorkami są kobiety-internautki. Kilka procent publikacji jest autorstwa dziennikarzy. Zdecydowanie najczęściej (40 proc.) tematyka hospicjum perinatalnego pojawia się w kontekście aborcji, jako alternatywa dla tego zabiegu.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.