image

Psycholog

Indywidualne wsparcie psychologicznie dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur psychologa

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

umów spotkanie

image

INFOLINIA: 800 200 258

Bezpłatna infolinia - kontakt z psychologiem

bezpłatna infolinia

wtorek i czwartek
15:00 - 20:00

800 200 258

image

Radca prawny

Bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin i opiekunów.

dyżur radcy prawnego

wtorek i czwartek
11:00 - 15:00

umów spotkanie

image

Specjaliści PION

Zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi specjalistami w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION.

biuro PION

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

kontakt

W środę, 11 grudnia, w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja „Centra usług społecznych – nowa jakość polityki społecznej”. Spotkanie związane jest z wchodzącą 1 stycznia 2020 r. ustawą o realizowaniu usług społecznych przez centra usług społecznych.

Ustawa ta zapewni wsparcie skierowane zarówno do ogółu mieszkańców gmin, jak i do grup społecznych o szczególnych potrzebach, np. osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy rodzin wielodzietnych. Pozwoli to gminom na dostosowanie świadczeń usług społecznych do potrzeb mieszkańców gminy, jak również do własnych możliwości finansowych. Centra usług społecznych to nowa inicjatywa prezydenta.

- Jeśli chcemy budować państwo prawdziwie nowoczesne, jeśli chcemy budować państwo, które w nowoczesny sposób służy obywatelowi, gdzie władza publiczna rzeczywiście ma odpowiadać na potrzeby obywatela i Polska ma być również państwem, które będziemy mogli śmiało nazywać państwem obywatelskim, gdzie ta zasada subsydiarności, zasada pomocniczości będzie zasadą rzeczywiście funkcjonującą, to kwestia usług społecznych musi mieć charakter zdecydowanie szerszy niż tylko prosto pojmowana pomoc społeczna – oświadczył Andrzej Duda.

Tłumaczył, że pomoc społeczna, czyli wsparcie dla tych, którzy sobie nie radzą w różnego rodzaju sytuacjach życiowych, „powinna być tylko wycinkiem pewnego bardzo szerokiego spektrum organizacji życia społecznego, życia publicznego, w której uczestniczą jednostki samorządu terytorialnego, właśnie wspierając w tym zakresie obywateli, a zarazem oferując obywatelom różne możliwości współuczestniczenia i aktywizacji w zakresie świadczenia usług o charakterze społecznym”.

Koordynacja działań
- I temu mają służyć centra usług społecznych, to do tego właśnie sprowadza się ustawa, aby skoordynować wszelkie możliwości świadczenia usług wobec społeczeństwa, jakie mogą być realizowane na tym poziomie podstawowym, na poziomie tej jednostki samorządu terytorialnego, jaką jest gmina – dodał Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że usług społecznych jest wiele i wyraził nadzieję, że w trakcie funkcjonowania centrów „kreatywność ludzka będzie tworzyła kolejne formy”. Jego zdaniem inicjatywa ta będzie działała dla społeczeństwa dwustronnie – obywatele będą mogli działać w zakresie świadczenia tych usług oraz korzystania z nich. Określił to dwustronną możliwością aktywizacji.

W konferencji wzięła również udział minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Mówiła, że przy okazji rozmowy o ustawie o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych rośnie serce.

- Tworzenie wspólnej koalicji na rzecz dobra wspólnego, na rzecz dobra drugiego człowieka to jest podstawowe wyzwanie, jakie stoi przed każdym z nas – mówiła.

Jej zdaniem dzięki inicjatywie prezydenta i działaniom ministerstw oraz samorządów, które będą w to zaangażowane, będziemy tworzyć dobre rzeczy dla obywateli na szczeblu gmin i samorządów.

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Przekaż 1,5% dla Progresjibezpłatnie wypełnimy Twój PIT

Narzędzia relaksacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych PION” prowadzony jest przez Fundację Progresja.