Jakie zmiany zaszły w tarczy antykryzysowej, kto jeszcze uzyskał prawo do wsparcia? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.Tarcza - pytania i odpowiedzi Czy mikroprzedsiębiorca może starać się o pożyczkę, jeśli nie zatrudnia żadnych pracowników?

Tak. Narzędzie pomocowe w postaci umarzalnej pożyczki w wysokości do 5 tys. zł dzięki nowym zapisom skierowane jest  również do mikroprzedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników.

Jak zmieniły się zasady umarzania pożyczek dla mikroprzedsiębiorców?
Po pierwsze, zrezygnowano z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. Ponadto podmiot korzystający z pożyczki będzie musiał prowadzić działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia wsparcia. Dodatkowo przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie będzie stanowił przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Warto wspomnieć, że powyższe zasady dotyczą również pożyczek udzielonych przed wejściem w życie zmian w ramach nowelizacji tarczy antykryzysowej.

Jak nowe przepisy wpływają na podmioty ubiegające się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń?
Znowelizowana tarcza antykryzysowa oferuje mikro, małym oraz średnim przedsiębiorcom dwie wymierne korzyści. Firmy, które złożyły wnioski o wspomniane dofinansowanie mogą mieć przyznane wsparcie od miesiąca złożenia wniosku, a  nie od dnia jego złożenia. Ponadto przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową po okresie otrzymania dofinansowania.

Czy zaszły zmiany w zakresie dofinansowań dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, ale niezatrudniającymi pracowników?
Tak, w tym obszarze wsparcia wprowadzono trzy znaczące ułatwienia. Po pierwsze wspomniane podmioty przy ubieganiu się o wypłatę kolejnych transzy pieniężnych, nie będą musiały składać oświadczenia o prowadzeniu działalności. Ponadto przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku prowadzenia działalności po okresie otrzymywania dofinansowania. Trzecią zmianą jest przepis mówiący o tym, że wsparcie finansowe przypada od miesiąca złożenia wniosku.

Co uległo zmianie w świadczeniach postojowych?
Świadczenia postojowe to wsparcie finansowe, z którego mogą skorzystać zarówno samozatrudnieni jak i ci, których praca opiera się na umowach cywilno-prawnych. W  pierwszej wersji ustawy świadczenie to było jednorazowe, natomiast teraz może być wypłacone nawet trzykrotnie. Ponadto zniesiono warunek osiągnięcia przez przedsiębiorców przychodu poniżej 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowo osoby wykonujące umowy cywilnoprawne będą mogły skorzystać ze zwolnienia, jeżeli zawarły umowę przed 1 kwietnia 2020 r., a nie jak wcześniej przed 1 lutego 2020 r.

Kogo w świetle znowelizowanej tarczy antykryzysowej dodatkowo objęło zwolnienie za składek ubezpieczeniowych?
Zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ubezpieczeniowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rozszerzono o trzy grupy przedsiębiorców. Pierwsza z nich to firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników. W tym przypadku zwolnienie wynosi 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności za miesiące marzec-maj 2020 r. Drugie grono, której dotyczy zmiana to spółdzielnie socjalne, bez względu na liczbę pracowników, ale takie, które były płatnikami przed 1 kwietnia 2020 r. Przysługujące im zwolnienie to wysokość kwoty należności również za miesiące marzec, kwiecień i maj. Ponadto wsparcie pomocowe w postaci zwolnienia ze składek ZUS objęło przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia 2020 r. (wcześniej było 1 lutego 2020 r.).

Kto jeszcze dzięki zmianom w tarczy antykryzysowej może skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?
Do grona podmiotów uprawnionych do skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników dołączono:

organizacje pozarządowe, w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2019 r. poz. 688, 1570 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 284),
podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
państwowe osoby prawne w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.
Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych nadal będzie pobierał odsetki za zwłokę od należności z tytułu składek za okres przypadający po 31 grudnia 2019 r. ze względów gospodarczych związanych z wystąpieniem COVID-19?

Nie. Nowa ulga dla przedsiębiorców to odstąpienie od pobierania wspomnianych odsetek. W celu skorzystania z powyższej ulgi należy złożyć wniosek do ZUS w terminie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu. ZUS informuje płatnika składek o odstąpieniu od pobierania odsetek za zwłokę w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. Odmowa następuje w formie decyzji od której przysługują środki zaskarżenia.

O czym powinni wiedzieć specjaliści od BHP w świetle nowych przepisów?
Zmienione przepisy wprowadzone w ramach znowelizowanej ustawy dotyczą dwóch rodzajów szkoleń. Pierwszy z nich to szkolenia wstępne dla nowozatrudnionych pracowników. Będą mogły się odbywać za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Zmiana ta nie obejmuje jedynie szkoleń prowadzonych na stanowisku pracy (instruktaż stanowiskowy) dla 4 kategorii pracowników:

pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym,
pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych,
pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1 i 2,
ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

Druga kategoria szkoleń, których dotyczą zmiany to szkolenia okresowe. Ustawa przedłuża ich ważność na okres do 60 dni po zakończeniu obowiązywania stanu epidemii. Przed upływem tego okresu pracodawca będzie zobowiązany przeprowadzić szkolenie pracowników.

źródło: www.gov.pl